Szukaj

Alkohol może zaburzać rytm snu

Podziel się
Komentarze0

Przegląd najnowszych badań, opublikowany w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research, wykazał, że alkohol zmienia naturalny rytm snu, przedłużając czas „snu głębokiego” i skracając czas fazy REM, zakłócając sen w tej fazie, co wpływa negatywnie na pamięć, koncentrację i zdolności motoryczne.Według Chrisa Idzikowskiego, autora badania i dyrektora Edinburgh Sleep Centre, alkohol nie wpływa pozytywnie na całonocny sen. Sprawia on mianowicie, że najpierw zapadamy w głębszy sen, lecz w późniejszym stadium jest on zakłócany.

Co więcej, głębszy sen najprawdopodobniej wzmaga chrapanie i oddziałuje negatywnie na jakość oddychania.

Sen można podzielić na dwie fazy, które następują naprzemiennie: NREM i REM. Jeden cykl trwa 90 minut i rozpoczyna się fazą NREM, po czym przechodzi w REM. Stadia te następują naprzemiennie.


Alkohol natomiast przedłuża fazę NREM, zwaną „snem głębokim”. I choć mogłoby się wydawać, że jest to zjawisko pozytywne, jako że w trakcie tej fazy organizm odbudowuje się i wzmacnia się odporność, tak naprawdę może to być szkodliwe i sprzyjać takim zaburzeniom jak lunatykowanie czy zespół bezdechu śródsennego.

Według Irshaada Ebrahima, współautora badania, oddziaływanie alkoholu na pierwszą fazę snu może częściowo tłumaczyć, dlaczego ludzie cierpiący na bezsenność stosują go jako środek nasenny. Jednak zażywanie alkoholu skutkuje również zakłóceniami snu w fazie REM.

Naukowcy odkryli również, że alkohol może opóźniać wejście w pierwszy cykl fazy REM, co skutkuje gorszą jakością odpoczynku w czasie snu.

W 2011 roku badania opublikowane w tym samym czasopiśmie również wskazywały na negatywny wpływ alkoholu na sen, szczególnie u kobiet. Naukowcy z University of Michigan zauważyli związek między spożyciem alkoholu a bezsennością i zakłóceniami snu u płci pięknej.

Komentarze do: Alkohol może zaburzać rytm snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz