Szukaj

Alkohol i nikotyna: odkrycie enzymu odpowiedzialnego za uzależnienie

Podziel się
Komentarze0

Amerykańscy badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco odkryli u myszy specyficzny enzym, kontrolujący odpowiedzi mózgu na nikotynę i na alkohol. Badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego na myszach odsłania rolę odgrywaną przez pewien enzym, kinazę C (PKC) epsilon, w kontroli reakcji mózgu związanych z nikotyną i alkoholem.Badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences, pozwala już teraz widzieć liczne aplikacje, takie jak leczenie uzależnienia od nikotyny oraz leczenie uzależnienia alkoholowego, dzięki zastosowaniu inhibitorów specyficznych przeciwko tej molekule.

Prace naukowców, które trwają już od ponad czterech tygodni, pokazują, że gryzonie genetycznie zmodyfikowane, prezentujące spadek rzeczonego enzymu, mają tendencję do picia mniejszej ilości wody zawierającej nikotynę.


Natomiast, myszy, które nie przeszły żadnej interwencji, w sposób znaczący zwiększają swoją konsumpcję roztworu nikotynowego.

Według badaczy, myszy, zupełnie tak samo jak istoty ludzkie, posiadają pewną grupę receptorów neuronowych, które pod wpływem nikotyny, syntezują dopaminę. Ten neuroprzekaźnik tworzy również uczucie przyjemności, które jest wiązane w sposób intuicyjny z uczuciem nagrody.

Wpływ na konsumpcję alkoholu

Badania przeprowadzone ostatnio sugerują, że myszy pozbawione enzymu, o którym mowa, posiadają również mniej receptorów nikotynowych. Natomiast, inne badania przeprowadzone wcześniej, wykazały już, że inhibicja enzymu kinaza C (PKC) epsilon u myszy, prowokuje spadek konsumpcji alkoholu u tych gryzoni.

Obecnie, naukowcy próbują więc opracować molekułę zdolną do inhibowania tego enzymu. W przypadku powodzenia, odkrycie to być może pozwoli na stworzenie lekarstwa na uzależnienia, działającego poprzez hamowanie uczucia euforii wywołanej dopaminą.

Komentarze do: Alkohol i nikotyna: odkrycie enzymu odpowiedzialnego za uzależnienie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz