Szukaj

Alergie pokarmowe i prześladowanie często ze sobą powiązane

Podziel się
Komentarze0

Kiedy dziecko ma alergię pokarmową, rodzice stale czuwają nad alergenami, które mogą spowodować możliwą reakcję. Jak pokazuje nowe badanie opublikowane w Pediatrics, opiekunowie powinni także zwracać uwagę na prześladowanie. Okazuje się bowiem, że ponad 30% uczniów było nękanych przez kolegów z powodu alergii, a rodzice byli świadomi tego jedynie w 50% przypadków.Bardzo łatwo jest onieśmielić dziecko z alergią pokarmową, mówi dr Eyal Shemesh z Departement of Pediatrics w Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku. Wystarczy pomachać mu jedzeniem przed nosem.

Dr Shemesh ze swoimi kolegami przyglądał się 251 rodzinom zrekrutowanym w klinice alergii pokarmowych. W sumie, 45% uczestników – w wieku od 8 do 17 lat – powiedziało, iż doświadczało prześladowania, a 31,3% przyznało, iż działo się tak z powodu uczulenia.

Do nękania dochodziło w szkole. Głównie polegało to na dokuczaniu, machaniu jedzeniem przed twarzą, rzucaniem w nich jedzeniem, zmuszaniem ich do dotykania jedzenia, które wywołuje reakcję.


Badanie pokazało także, iż rodzice są w znacznej mierze niedoinformowani odnośnie nękania. Co więcej, kiedy rodzice byli świadomi prześladowania w szkole, dzieci donosiły o lepszej jakości życia, a to sugeruje, że dorośli naprawdę mogą pomóc.

Rodzice powinni stawiać pytania dzieciom, nie w sposób alarmujący, ale spokojnie. Na przykład: czy ludzie w szkole ci dokuczają? Czy ludzie wytykają ci twoją alergię? Lekarze również powinni być świadomi istnienia tego zjawiska.

Dr Shemesh mówi: lekarze nie powinni myśleć, że dzieci nie będą z nimi o tym rozmawiać. Nasze badanie pokazuje, że będą.

Ok. 8% dzieci w USA ma uczulenie na pokarm. W 2008 roku centra CDC przedstwiły raport mówiący o 18% wzroście poziomu alergii pokarmowych w USA w ostatniej dekadzie z nieznanych przyczyn.

Reakcje uczuleniowe mogą być bardzo poważne. Badanie z 2011 r pokazało, że w szpitalach co 3 minuty jest przyjmowana osoba z alergią pokarmową.

Życie z alergią pokarmową jest emocjonalnie stresujące, ponieważ trzeba uważać na to, co się je, aby uniknąć problemów. Kiedy zaś dochodzi do tego prześladowanie w szkole, zwiększa się uczucie lęku oraz wyizolowania.

Komentarze do: Alergie pokarmowe i prześladowanie często ze sobą powiązane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz