Szukaj

Albumina ludzka wyciągnięta z ryżu genetycznie zmodyfikowanego

Podziel się
Komentarze0

Zespół chińskich naukowców ogłosił, iż udało mu się wyciągnąć ludzką albuminę z ryżu genetycznie zmodyfikowanego. Albumina jest proteiną obecną we krwi. Odkrycie to być może pozwoli na produkcję albuminy syntetycznej, którą będzie można używać do leczenia chorób wątroby.


Co to jest albumina?

Albumina jest proteiną krążącą we krwi. Jest ona produkowana przez wątrobę u ssaków. Spełnia wiele funkcji biologicznych, między innymi zapewnia transport molekuł na łonie organizmu.

Wyciągana z krwi, jest ona również używana w medycynie do leczenia oparzeń oraz niektórych chorób wątorby, takich jak żółtaczka.

Każdego roku, zapotrzebowanie na albuminę sięga 500 ton na całym świecie. Ale wiele krajów musi mierzyć się z powanymi brakami tej substancji, od wielu już lat. Stąd też znaczenie prac przeprowadzonych przez chińskich naukowców z uniwersytetu Wuhan w Chinach.

W rzeczywistości, chińskim badaczom udało się wyciągnąć albuminę z ryżu. Albowiem, niektóre ziarna zbóż są w stanie również produkować tę proteinę, ale tutaj właśnie manipulacja genetyczna przyczyniła się do tego, że ziarna ryżu są w stanie produkować wielkie ilości ludzkiej albuminy.


Badaczom udało się następnie odizolować proteiny od reszty ziaren, aby uzyskać w ostatecznym efekcie 2,75 gram albuminy na jeden kilogram ryżu. A w końcu, naukowcy zastosowali wyciągniętą w ten sposób albuminę, aby leczyć szczury dotknięte marskością wątroby.

Rezultaty tego doświadczenia okazały się jak najbardziej pozytywne: działanie wywierane przez tę proteinę okazało się podobne do działania albuminy produkowanej przez ciało ludzkie. Kiedy albumina jest wyciągana genetycznie z ryżu, jest ona fizycznie i chemicznie równa albuminie ludzkiej, wyjaśnia Yang He w badaniu opublikowanym przez przegląd naukowy Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ryzyko dla środowiska?

W obliczu uzyskanych rezultatów, chińscy naukowcy planują pogłębienie tych prac oraz produkcję albuminy na znacznie większą skalę. Taka produkcja może bowiem pomóc odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na tę proteinę na poziomie światowym.

Jednakże, zastosowana technika budzi również niepokoje jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo z punktu widzenia środowiska i o uprawę ryżu genetycznie zmodyfikowanego. Poza tym, dodatkowe badania będą konieczne, żeby ocenić działanie proteiny wyciągniętej z ryżu genetycznie zmodyfikowanego, na organizmy zwierzęce i ludzkie, zanim w ogóle zaczniemy rozważać jej wprowadzenie na rynek.

Komentarze do: Albumina ludzka wyciągnięta z ryżu genetycznie zmodyfikowanego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz