Szukaj

Aktywność mózgowa przebadana szczegółowo dzięki ultradźwiękom

Podziel się
Komentarze0

Aby lepiej przestudiować mózg oraz jego aktywność, pewien zespół badawczy opracował technikę, która zwiększa zdolności obrazowania dzięki ultradźwiękom. Ochrzczona fUltrasound (Funkcjonalne Ultradźwięki mózgu), technologia ta pozwoliła naukowcom obserwować z wielką precyzją mózg zwierzęcia w trakcie ataku padaczki.Kierowana przez Mikaela Tanter, z laboratorium Laboratoire des ondes pour la médecine, zespół badaczy z Instytutu Langevin oraz z Instytutu INSERM we Francji, opracował technikę pozwalającą na obserwację aktywności mózgowej, z precyzją, której aż do tej pory jeszcze nigdy nie udało się osiągnąć, jak donosi strona Sciences et Avenir.

W badaniu opublikowanym przez przegląd Nature Methods, Mikael Tanter wyjaśnia, iż udało im się wielokrotnie zwiększyć wydajność obrazowania przez ultradźwięki, co jest metodą stosowaną w echografii medycznej (między innymi, badanie echograficzne płodu).


Technika ta pozwala obserwować przepływ krwi w niektórych organach, ale aż do tej pory nie ujawniała ona bardzo cienkiego unaczynienia mózgu.

Nazwana fUltrasound, technika opracowana przez badaczy francuskich pozwala na mierzenie krążenia krwi w mózgu wiele tysięcy razy na sekundę. Oferuje ona również rozwiązanie nierówne obrazowaniu techniką rezonansu magnetycznego albo tomografii pozytronowej.

Zespół Mikaela Tanter przetestował tę technikę na mózgu myszy i mógł dzięki niej sfilmować rozwój ataku epilepsji. Technika fUltrasound otwiera więc drogę ku nowym badaniom w dziedzinie nauk biologicznych.

Nawet jeśli nie jest ona łatwa w zastosowaniu w badaniu mózgu osoby dorosłej, ponieważ czaszka blokuje ultradźwięki, to jednakże metoda ta może być używana przede wszystkim do badania mózgu płodu.

Komentarze do: Aktywność mózgowa przebadana szczegółowo dzięki ultradźwiękom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz