Szukaj

Aktywni seniorzy mogą przeżyć swoich “siedzących” równieśników

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie dostarcza kolejny dowód na to, że fizycznie aktywny senior może mieć lepszy ogólny stan zdrowia. Naukowcy obserwowali 893 osób w wieku około 80 lat i stwierdzili, że im aktywniejszy był senior, tym mniejsze dotyczyło go ryzyko śmierci w ciągu czterech lat trwania badania, w porównaniu do seniora, który ruszał się najmniej.Jest to bardzo ważna cegiełka w całej tej mozaice, która udowadnia, że wszyscy seniorzy po prostu powinni uczestniczyć w fizycznej aktywności, mówi pani doktor Catherine Sarkisian, dyrektor programu partnerskiego na rzecz starości Los Angeles Community Academic Partnership for Research in Aging w Stanach Zjednoczonych.

Doktor Catherine Sarkisian, która nie była związana z nowym badaniem dodaje jeszcze, że prace te nie udowadaniają, że ćwiczenia sprawiają, że ludzie żyją dłużej. Bo być może chodzi o to, że ludzie dość zdrowi, aby ćwiczyć, mogą być po prostu tymi, którzy i tak żyliby dłużej niż pozostali.

Aczkolwiek, dorzuca jeszcze badaczka, istnieje już całe mnóstwo dowodów na to, żeby można było powiedzieć z najzupełniej czystym sumieniem, że ludzie, którzy są bardziej aktywni fizycznie, są równiez tymi, dla których ryzyko zaniku pamięci, do którego dochodzi wraz z z wiekiem, jest mniejsze, na przykład.

Aby sprawdzić, czy poziom aktywności fizycznej faktycznie robi różnicę w spodziewanej długości życia u seniorów, badacze z centrum medycznego Rush University Medical Center w Chicago skupili się na codziennej aktywności lokalnych seniorów, w wieku od 70 lat do osiemdziesiąciu kilku lat. Badania trwały dziesięć dni, a uczestnicy nosili niewielkie urządzenia na nadgarstku, które nagrywały ich ruch w ciągu całego dnia.


Następnie, badacze obserwowali tę samą grupę przez kolejne cztery lata, w trakcie których zmarło 212 uczestników projektu. Jak się okazało, ci najaktywniejsi byli o blisko 25% mniej zagrożeni zgonem w ciągu tego badania, w porównaniu do tych, którzy byli najmniej aktywni, napisali badacze w artykule opublikowanym w Archives of Internal Medicine.

Doktor Aron Buchman, kierujący tymi badaniami stwierdza, że związek między fizyczną aktywnością a niższym ryzykiem zgonu pozostał nawet wtedy, kiedy badacze wzięli pod uwagę czynniki takie jak funkcje intelektualne, chroniczne dolegliwości oraz objawy depresji.

Sugeruje to, że jeżeli podwyższasz poziom swojej aktywności, nawet w domu, może to przynieść ci pewne korzyści, wyjaśnia jeszcze doktor Aron Buchman.

Doktor Catherine Sarkisian dodaje, iż istnieją pewne szkodliwe stereotypy, które zakładają, że seniorzy są po prostu za starzy, aby się nauczyć czegoś nowego, ale poprzednie badania wykazały coś zupełnie przeciwnego.

Fizyczna aktywność to jest jedna z najważniejszych rzeczy jaką seniorzy mogą zrobić dla własnego zdrowia na całą resztę swojego życia, podsumowuje specjalistka.

Ludzie są zmotywowani do ćwiczeń z różnych powodów. Niektórzy mogą zacząć ćwiczyć po śmierci przyjaciela, ponieważ zachorowali albo upadli. Inni z kolei mogą się kierować natychmiastowymi korzyściami płynącymi z ćwiczeń fizycznych, takimi jak poprawa nastroju.

Doktor Aron Buchman dodaje, iż starsi ludzie mogą po prostu zwiększyć swoją aktywność wokół domu, na przykład, zacząć uprawiać własny ogródek warzywny, do którego trzeba wyjść z konewką i motyką od czasu do czasu.

Jeżeli możesz wykonywać lekkie ćwiczenia, wykonuj lekkie ćwiczenia, podsumowuje specjalista.

Komentarze do: Aktywni seniorzy mogą przeżyć swoich “siedzących” równieśników

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz