Szukaj

Akademia Zdrowia Bioton - nowa jakość w edukacji zdrowotnej w Polsce

Podziel się
Komentarze0

Polska firma biotechnologiczna Bioton S.A. powołała do życia Akademię Zdrowia Bioton (AZB), w ramach której będzie prowadzić działania o charakterze edukacyjnym skierowane do środowiska medycznego i pacjentów. Pierwszym projektem realizowanym przez AZB jest Akademia Dobrego Życia Rodziny Insulinowskich – cykl innowacyjnych szkoleń dla osób chorych na cukrzycę typu 2, z wirtualną rodziną w roli głównej.



Szkoleniom będą towarzyszyć bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, realizowane z lokalnymi patronami medialnymi oraz przy wsparciu firmy Abbott. W pierwszym etapie programu rodzina Insulinowskich odwiedzi sześć miast: Poznań, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin
i Białystok.

- Dzięki Akademii Zdrowia Bioton będziemy wypełniać jeszcze skuteczniej naszą misję: nauka i biotechnologia w trosce o pacjenta. To przesłanie towarzyszy nam nieprzerwanie od 1989 roku, gdy powstał Bioton. Program, którego realizację właśnie rozpoczynamy jest wyrazem tej troski. Chcemy podzielić się z diabetykami naszą wiedzą na temat cukrzycy i dać im poczucie, że nie są pozostawieni sami sobie, że są członkami dwumilionowej rodziny Polaków chorych na cukrzycę - rodziny Insulinowskich - powiedział Adam Wilczęga, Prezes Zarządu Bioton SA.

Akademia Dobrego Życia Rodziny Insulinowskich ma ambicje stać się wzorcowym programem edukacyjnym, który - po pilotażu w największych miastach – będzie realizowany w 2008 roku także w miastach powiatowych.

Głównym elementem Akademii Dobrego Życia Rodziny Insulinowskich będzie cykl szkoleń dla osób chorych na cukrzycę typu 2, przyjmujących tylko środki doustne, a więc będących na początku swojej „drogi” z chorobą. Dla tych osób edukacja i nabranie dobrych nawyków pozwala na zaprzyjaźnienie się ze swoją chorobą i umożliwienie prowadzenia trybu życia zdrowego człowieka, a także na uniknięcie powikłań cukrzycy. Niewłaściwa kontrola metaboliczna cukrzycy, mierzona m.in. poziomem cukru we krwi (>110 mg/l na czczo i >180 mg/dl ok. dwie godziny po posiłku), wywołuje groźne dla zdrowia i życia powikłania, takie jak: uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych prowadzące do cukrzycowej choroby nerek i ich niewydolności oraz ślepotę, a także uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych powodujące udar mózgu, zawał serca, czy prowadzące do amputacji kończyn.

Często jest ona wynikiem rażącej niewiedzy na temat terapii i właściwego trybu życia. Powikłania cukrzycy skracają życie osoby chorej średnio o 10 lat.

Osoby chore na cukrzycę typu 2 często - z powodu niedostatecznej wiedzy, bądź
z obawy przed insulinoterapią, którą traktują jako "ostateczność" - preferują terapię środkami doustnymi. Tymczasem u prawie 50% Polaków chorych na cukrzycę typu 2, leczonych środkami doustnymi, stwierdza się zbyt wysoki poziom cukru we krwi.


U chorych, którzy nie osiągają celów terapeutycznych Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca włączenie insulinoterapii, jako najskuteczniejszego sposobu utrzymania właściwej kontroli metabolicznej cukrzycy. W Polsce najczęściej stosowane są klasyczne insuliny ludzkie oraz tzw. analogi. Ich skuteczność oraz profil bezpieczeństwa są porównywalne.

- Dotychczas realizowane w Polsce projekty edukacyjne traktowały problem cukrzycy wycinkowo. Akademia Dobrego Życia Rodziny Insulinowskich jest pod tym względem wyjątkowa i to nie tylko ze względu na atrakcyjną i jednocześnie przystępną formę podania informacji, ale przede wszystkim ze względu na kompleksowe podejście do tematu - powiedziała Hanna Zych-Cisoń, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Szkolenia poprowadzą doświadczeni eksperci z różnych dziedzin, którzy stworzą tzw. zespół terapeutyczny. W jego skład wejdą lokalni diabetolodzy, pielęgniarki diabetologiczne z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED), dr inż. lek. med. Dariusz Włodarek - Kierownik Zakładu Dietetyki na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji warszawskiej SGGW, Barbara Lorenc z Bydgoszczy - psycholog i psychoterapeuta, pracująca z chorymi na cukrzycę od blisko dziesięciu lat oraz Ilona Makowska z Zakładu Rehabilitacji Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie, która opiekuje się diabetykami od dwudziestu lat.


Każde szkolenie składa się z pięciu modułów: Skuteczna terapia cukrzycy, Przejmij kontrolę, Trzy zasady zdrowego żywienia Ireny Insulinowskiej, Basia Insulinowska
o radzeniu sobie ze stresem oraz Ruch wg Tomka Insulinowskiego.

Pierwszy moduł poprowadzi diabetolog z miasta, w którym odbywa się spotkanie. Będzie w nim mowa o celach terapeutycznych w cukrzycy, które są wyznacznikami właściwego leczenia. O mechanizmie powstawania cukrzycy, skutecznej terapii oraz o tym, że każdy chory może wpływać na swój los realizując cele terapeutyczne w leczeniu cukrzycy i w ten sposób zapobiegać jej powikłaniom.
Drugi moduł - prowadzony przez pielęgniarkę diabetologiczną z PFED - traktuje o samokontroli, czyli o prostych czynnościach diagnostycznych, które osoba chora może wykonywać samodzielnie, bądź z pomocą najbliższych. Czynności te mają na celu bieżącą ocenę poziomu cukru we krwi oraz powikłań i obejmują: badanie poziomu cukru glukometrem, badanie moczu na obecność cukru, ciał ketonowych oraz białka, pomiar ciśnienia tętniczego, pielęgnację ciała, kontrolę masy ciała BMI, obserwację objawów hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi) i hiperglikemii (zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi), a także obserwację innych powikłań. Ocenie stany wiedzy uczestników szkolenia na temat samokontroli posłuży ćwiczenie z glukometrami.

W trzeciej części szkolenia uczestnicy dowiedzą sięco to jest odżywianie przyjazne diabetykowi i poznają trzy proste, lecz niezwykle ważne, zasady żywieniowe mówiące, że należy unikać tłuszczu, smażonych potraw i cukrów prostych. Powinni o nich pamiętać także ludzi zdrowi, jeśli nie chcą zachorować. Uczestnicy szkolenia wykonają ćwiczenie, w czasie którego będą mieli za zadanie skomponować ze świeżych produktów odżywczych zbilansowany posiłek.

Czwarty moduł poświęcony jest radzeniu sobie ze stresem w cukrzycy, wynikającym ze świadomości przewlekłego charakteru choroby, i rozwiązywaniu konfliktów. Ostatni moduł dotyczy roli umiarkowanej, acz regularnej aktywności ruchowej i jej wpływu na wyrównanie metaboliczne cukrzycy, a także zasad bezpiecznego wykonywania ćwiczeń

"Twarzami" programu są członkowie wirtualnej rodziny Insulinowskich: Jan Insulinowski - chory na cukrzycę typu 2, jego żona Irena, córka Basia, która jest psychologiem oraz syn Tomek - specjalista rehabilitacji ruchowej. Na potrzeby programu stworzono Niezbędnik Akademii Dobrego Życia Rodziny Insulinowskich, w którym pan Jan i jego bliscy dzielą się swoimi doświadczeniami ze wspólnego radzenia sobie z cukrzycą. Niezbędnik otrzymają wszyscy uczestnicy szkoleń. Będzie on także dostępny w lokalnych oddziałach Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz - od 25 stycznia - w specjalnym serwisie internetowym pod adresem: www.akademiabioton.pl. Partnerami Akademii Zdrowia Bioton są: Bioton S.A., Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii oraz Abbott.

Dodatkowe informacje:

Oliwia Bożek
Bioton S.A.
Tel.: (22) 721 40 00
Faks: (22) 721 42 22
Email: bozeko@bioton.pl

Komentarze do: Akademia Zdrowia Bioton - nowa jakość w edukacji zdrowotnej w Polsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz