Szukaj

AIDS: próba terapii prewencyjnej wkrótce się zacznie we Francji

Podziel się
Komentarze0

Zaprezentowane w zeszłym tygodniu, nowe leczenie prewencyjne przeciwko wirusowi HIV, będzie wkrótce przedmiotem próby we Francji. Prace te mają być przeprowadzone na mężczyznach homoseksualnych seronegatywnych.Podczas gdy badania coraz bardziej posuwają się do przodu, jeśli chodzi o naszą znajomość wirusa HIV oraz o sposoby stawienia mu czoła, badacze francuscy ogłaszają właśnie nowy znaczący postęp. Albowiem, zaledwie tydzień temu, naukowcy z Francji stwierdzili, iż próba dotycząca prewencyjnego leczenia i przeznaczonego do zapobiegania infekcjom HIV, poszła badzo dobrze.

Teraz, terapia ta zostanie przetestowana na seronegatywnych homoseksualistach. Zasada jest prosta: chodzi o to, żeby "świnki doświadczalne" zażywały ten prewencyjny środek przed i po każdym stosunku seksualnym, co ma zapobiec ewentualnej infekcji wirusa HIV.

Aby przetestować to leczenie, francuska agencja ANRS (Agence nationale de recherche sur le sida, narodowa agencja badań nad AIDS) zrekrutowała 300 ochotników, czyli mężczyzn homoseksualnych, seronegatywnych. Tych 300 ochotników zostanie podzielonych na dwie grupy: jedna będzie zażywać placebo, a druga z kolei będzie zażywać lek antyretrowirusowy Truvada drogą doustną.


To połączenie dwóch produktów, czyli Tenofoviru oraz FTC, będzie przedmiotem wielu prób: dwie pastylki przed i po okresie aktywności seksualnej (weekendy, na przykład) oraz pastylka po.

Próba będzie miała miejsce w trzech centrach we Francji, w Paryżu i w Lyon. Następnie zostanie przeprowadzona w Montrealu, w Kanadzie.

Jeżeli pierwsza ewaluacja okaże się rozstrzygająca, druga faza testów rozpocznie się na 1 900 uczestnikach, łącznie z tymi 300 z pierwszej fazy.

Już od piętnastu lat leki antyretrowirusowe pokazują swoje niezwykłe zdolności leczenia osób seropozytywnych (czyli takich, u których stwierdzono obecność wirusa HIV) oraz przedłużania ich życia. Leki te pozwalają również dziś zapobiec zarażeniu kobieta-płód, w momencie ciąży i porodu.

Poza tym, leki antyretrowirusowe są także używane jako leczenie ratunkowe po ryzykownym stosunku seksualnym. Teraz, chodzi o to, aby określić, czy te leki mogą jeszcze być używane dodatkowo jako prewencja na łonie społeczności homoseksualnej.

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby ograniczyć liczbę nowych zarażeń HIV w populacjach najbardziej na kontakt z tym wirusem narażonych, jak wyjaśnia profesor Jean-Michel Molina, przełożony naukowy próby, która została zaprezentowana w zeszłym tygodniu.

Jednakże, leczenie to będzie narzędziem prewencji skombinowanej, co oznacza, że trzeba będzie zawsze używać również prezerwatywy do każdego stosunku seksualnego, regularnie się badać, a także szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Komentarze do: AIDS: próba terapii prewencyjnej wkrótce się zacznie we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz