Szukaj

AIDS: nowa szczepionka wkrótce będzie testowana we Francji

Podziel się
Komentarze0

W październiku 2012 roku, francuscy naukowcy mają zamiar przetestować nową szczepionkę przeciwko AIDS. Badania mają być przeprowadzone na ludziach. Zespołem naukowym będzie kierował doktor Erwann Loret, badacz z CNRS oraz dyrektor Institut de Biologie Structurale et de Microbiologie de la Timone w Marsylii, a ich celem ma być przyjrzenie się skuteczności molekuły, którą dr Loret opracował już dziesięć lat temu.W 2001 roku, dr Erwann Loret odkrył rodzinę molekuł TDS, które mają tę cechę szczególną, iż atakują proteiny wirusowe TAT, uwalniane przez wirusa HIV.

Proteiny TAT działają głównie poprzez blokowanie odpowiedzi immunitarnej makrofagów oraz limfocytów T, które mają niszczyć komórki zarażone przez wirusa HIV.

Jeżeli więc protein TAT nie ma, albo ich działanie zostanie zahamowane, odpowiedź odpornościowa organizmu sprawia, że ciało może zwalczać agresora.

Naukowcy przeprowadzili badania na siedmiu małpach - zaszczepili je molekułami TDS, a rok później podali im hybrydowego wirusa, stworzonego z wirusa HIV oraz SIV (małpia odmiana AIDS).

Po przeprowadzonych analizach okazało się, iż nie wykryto żadnej zainfekowanej komórki.

Niestety, z powodu braku odpowiednich środków finansowych, takich badań nie przeprowadzono na człowieku. Jednak sytuacja ma się zmienić i już w październiku tego roku zespół dr Loret`a zgromadzi 48 ochotników w pierwszej fazie próby klinicznej.


Uczestnicy badania zostaną podzieleni na cztery grupy, które otrzymają trzy różne dawki szczepionki oraz na grupę kontrolną z placebo. Na początku, pacjenci będą również leczeni triterapią, po czym leczenie zostanie przerwane na dwa miesiące.

Celem tego zabiegu będzie upewnienie się, czy w przypadku braku triterapii, wirus HIV jest w stanie odzyskać władzę nad organizmami ludzi chorych.

Pierwsze rezultaty dotyczące optymalnej dawki powinny być znane już za rok – tyle ma trwać pierwsza faza kliniczna tego badnia. Następnie, naukowcy planują poszerzyć liczbę uczestników do 80.

Aktualnie, terapią stosowaną w walce z HIV jest triterapia, która nie pozwala uleczyć choroby, ale spowalnia rozwój wirusa w organizmie. Na pewno strategia ta ma przed sobą jeszcze długą drogę, ponieważ nawet jeżeli eksperymentalna szczepionka okaże się skuteczna, to naukowcy będą musieli przeprowadzić jeszcze wiele testów uzupełniających ( na przykład, na toksyczność nowego specyfiku), zanim w ogóle lek uzyska pozwolenie, by pojawić się na rynku. 

Doktor Erwann Loret przyznaje - To wszystko może trwać nawet do 2017 roku.

Obecnie, prezerwatywa pozostaje w dalszym ciągu jedynym skutecznym środkiem ochronnym przed AIDS oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak podają oficjalne statystki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2011 roku, na całym świecie aż 34 000 000 ludzi żyło z wirusem HIV oraz z AIDS.

Komentarze do: AIDS: nowa szczepionka wkrótce będzie testowana we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz