Szukaj

Acetaminofen: ostrzeżenie przed reakcjami skórymi

Podziel się
Komentarze0

Jak przestrzega amerykańska FDA (Food and Drug Administration) powszechny lek przeciwbólowy, czyli dostępny bez recepty i na receptę acetaminofen, w rzadkich przypadkach może powodować poważne reakcje skórne. Raport FDA zaleca dodawanie do ulotek leku ostrzeżenia przed skórnymi reakcjami.Objawy reakcji skórnych obejmują wysypkę, pęcherze oraz szerokie uszkodzenia powierzchni skóry. Pacjenci, u których pojawią się te symptomy, powinni przerwać zażywanie leku i udać się do lekarza.

Dr Sharon Hertz z FDA mówi: - Te nowe informacje nie mają na celu przestraszenie konsumentów i lekarzy, ale ważne jest, żeby ludzie rozpoznawali i szybko reagowali na początkowe objawy tych rzadkich i poważnych skutków ubocznych, które mogą być śmiertelne.


Acetaminofen można znaleźć w tylenolu oraz w innych formułach, dostępnych na receptę i bez. Ostrzeżenie FDA przychodzi po tym, jak agencja przeanalizowała dane na temat skórnych reakcji związanych z lekiem, zebrane w latach 1969 – 2012.

W okresie tym doszło do 107 takich przypadków, z czego 67 wymagało hospitalizacji, a 12 pacjentów zmarło.

Dwie ciężkie reakcje na lek to syndrom Stevensa-Johnsona (SJS) oraz toksyczna martwica naskórka. Nie ma możliwości przewidzenia, który pacjent jest zagrożony tymi reakcjami w momencie zażywania leku.

FDA dodaje, że korzyści z zażywania acetaminofenu przeważają nad ryzykiem.

Komentarze do: Acetaminofen: ostrzeżenie przed reakcjami skórymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz