Szukaj

5 pytań o elektrostymulację w terapii nietrzymania moczu

Podziel się
Komentarze1

Elektrostymulacja jako metoda terapii nietrzymania moczu zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego – jest rekomendowana zarówno przez lekarzy, jak i fizjoterapeutów, a także same pacjentki, które dzięki elektrostymulacji pozbyły się tego uciążliwego problemu. Wśród osób, które nie do końca orientują się na jakiej zasadzie odbywa się terapia elektrostymulatorem, pojawia się wiele pytań i wątpliwości.

5 pytań o elektrostymulację w terapii nietrzymania moczu

Poniżej odpowiadamy na pięć najczęściej zadawanych pytań.

1. Na czym polega terapia nietrzymania moczu poprzez elektrostymulację?


Elektrostymulacja polega na wzmacnianiu mięśni odpowiadających za prawidłową pracę pęcherza moczowego, czyli mięśni dna miednicy, poprzez ich ćwiczenie wywołane działaniem niskonapięciowego prądu elektrycznego o odpowiedniej intensywności. Prądy wywołują skurcze mięśni, tak jak przy celowych ćwiczeniach, zatem mięśnie wzmacniają się.

Kobiety często mają problem z samodzielnym ćwiczeniem mięśni dna miednicy – nie potrafią ich poprawnie zlokalizować, mają problemy z systematycznością ćwiczeń. Przy elektrostymulacji te zagrożenia nie istnieją – pobudzane do pracy są właściwe mięśnie, a odpowiednia długość czasu trwania programu rehabilitacyjnego zapewnia skuteczność w długim okresie czasu stosowania.

2. Od czego zależy skuteczność terapii poprzez elektrostymulację mięśni dna miednicy?

Skuteczność terapii zależy od stadium zaawansowania problemu nietrzymania moczu, a także od częstotliwości i systematyczności prowadzenia terapii. Najlepsze efekty daje terapia prowadzona dwa razy dziennie, trwająca od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, zgodnie ze wskazaniami urządzenia.

3. Czy przed przystąpienie z korzystania z elektrostymulatora wymagane jest specjalne przygotowanie, jak np: badania?

W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia objawów schorzenia zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą. Jeżeli lekarz zalecił terapię poprzez elektrostymulację mięśni dna miednicy można przystąpić do korzystania z urządzenia, jednak uprzednio należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeżeli konsultacja lekarska nie miała miejsca, można również korzystać z elektrostymulatora jako metody rehabilitacji. Przed przystąpieniem do terapii należy w takim wypadku dokonać autodiagnozy formy nietrzymania moczu. Po określeniu formy nietrzymania moczu należy wybrać w instrukcji obsług program odpowiedni dla danej formy inkontynencji.


E-diagnozę można przeprowadzić bezpłatnie pod adresem: http://www.ntm24.pl/Zdiagnozuj_sie__test___141

4. Kiedy i ile razy należy poddać się terapii, aby były efekty?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy terapia poprzez elektrostymulację za pomocą urządzenia BioBravo powinna być wykonywana regularnie przynajmniej raz dziennie. Pierwsze efekty są zauważalne już po około miesiącu wykonywania sesji z elektrostymulatorem BioBravo. Terapię należy prowadzić dalej przez okres przynajmniej 3 miesięcy. Osoby, u których występują objawy nietrzymania moczu winny prowadzić terapię regularnie, w powtarzających się kwartalnych cyklach, tak aby kondycja mięśni odpowiadających za pracę pęcherza moczowego była stale wysoka.


5. Czy stosowanie urządzenia wymaga specjalistycznej wiedzy na temat elektrostymulacji?

Do stosowania elektrostymulatorów nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza, wymagane jest natomiast zapoznanie się z instrukcją obsługi i jej bezwzględne przestrzeganie. Elektrostymulator BioBravo jest urządzeniem medycznym do zastosowania indywidualnego przez pacjentów, stąd też ich obsługa została maksymalnie uproszczona, tak aby umożliwić jak najłatwiejsze korzystanie z terapii. W podstawowym wykorzystaniu użytkownik ma do wyboru jedynie takie parametry jak numer programu (charakterystykę programów przedstawia instrukcja obsługi) oraz intensywność prądu, którą dobiera wedle własnego uznania i odczucia. 

6. Czy mogę być pewna, że urządzenia są bezpieczne?

BioBravo jest urządzeniem medycznym o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Jest to urządzenia niskonapięciowe (zasilane baterią 9V) o regulowanej intensywności działania. Urządzenie posiada blokadę przypadkowego zwiększenia intensywności. Przy każdym przerwaniu obwodu urządzenie wraca do zerowej intensywności, przez co nie ma możliwości przypadkowego przepływu prądu przez organizm użytkownika. Przed zastosowaniem należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi, zwłaszcza części dotyczącej przeciwwskazań.

Incydenty związane z nietrzymaniem moczu mogą ustąpić jeżeli podejmie się właściwą terapię. Warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego lub operacyjnego, w każdym przypadku powinno się podjąć rehabilitację ukierunkowaną na wzmocnienie mięśni dna miednicy.


****
BioBravo to urządzenie medyczne nazywane stymulatorem neuro-mięśniowym, które służy leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu (inkontynencji). BioBravo umożliwia wysokowydajną stymulację mięśni miednicy, jak również nadaje się do uspokojenia pobudzonego pęcherza moczowego. Może być stosowane do wszystkich form nietrzymania moczu. Urządzenie posiada 9 programów oraz dodatkowe funkcje dotyczące statystyk terapii.Polecane przez lekarzy ginekologów i urologów.  Więcej informacji o produkcie BioBravo oraz problemie nietrzymania moczu na: www.ntm24.pl

Komentarze do: 5 pytań o elektrostymulację w terapii nietrzymania moczu (1)

wirtuoz
wirtuoz 21-06-2018 13:00

zdecydowanie efektywne.

1

Musze przyznać, że dałem się namówić na próbne trenowanie z elektrostymulacją w http://www.fitxpress.pl/ i widzę poprawę w zakresie nietrzymania moczu. Tu nie ma żadnej mitologii i wciskania kitu. EMS działa na tego typu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze