Szukaj

25 rocznica Światowego Dnia bez Tytoniu

Podziel się
Komentarze0

Data 31 maja 2012 roku to 25 rocznica ustanowienia Światowego Dnia bez Tytoniu. Ale czy rzeczywiście dzień ten zainspirował kogokolwiek do rzucenia nałogu? Tak, zainspirował - stwierdzają badacze z programu Informatics Program w szpitalu Children’s Hospital Boston oraz ze szkoły Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.Profesor Daniel Ford, epidemiolog w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Kurt Ribisl, profesor zdrowia publicznego w szkole UNC’s Gillings Global School of Public Health, również przyczynili się do opracowania tego raportu.

Naukowcy monitorowali wiadomości promujące rzucenie palenia, a także zapytania wpisywane w internetowe wyszukiwarki, dotyczące nałogu tytoniowego i metod odwykowych. Obserwacje te trwały sześć lat i były prowadzone w siedmiu krajach Ameryki Łacińskiej.

Okazało się, że wiadomości dotyczących rzucenia palenia oraz zapytań wpisywanych w internetowe wyszukiwarki było nawięcej w Światowym Dniu bez Tytoniu: wzrost o 83% i o 84% odpowiednio, w porównaniu do normalnego dnia.

Odkrycia te ukazały się w najnowszym wydaniu Journal of Medical Internet Research.

Główny autor tego badania, doktor John W. Ayers z Children’s Hospital Boston mówi - Mimo że minęło już 25 lat, nie wiedzieliśmy do tej pory, czy Światowy Dzień bez Tytoniu miał znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Bardzo nas te wyniki zaskoczyły.


Benjamin Althouse, doktorant w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, dodaje - Generalnie uważamy, że to właśnie dzień Nowego Roku jest dniem, kiedy media najwięcej zachęcają do rzucenia palenia. A palący podejmują to zobowiązanie w ramach postanowień noworocznych. Teraz okazuje się, że jednak Światowy Dzień bez Tytoniu ma większy wpływ niż Nowy Rok. Można to określić „drugą szansą na rzucenie palenia”.


- To właśnie ludzi, którzy żyją w krajach o niskich i średnich przychodach, dotyczy większość zgonów wynikających z globalnej epidemii nikotynizmu. Nasze badanie to pierwszy w historii dowód na to, że Światowy Dzień bez Tytoniu zachęca do rzucenia palenia, podnosi świadomość istnienia odwyku, a także generuje zainteresowanie programami odwykowymi w tych biednych krajach - wyjaśnia odktor Joanna Cohen, która kieruje instytutem Institute for Global Tobacco Control przy Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Prawie 6 mln ludzi umiera każdego roku z powodu tytoniu, włączając w to 600 000 zgonów związanych z biernym paleniem.

Dyrektor inicjatywy Tobacco Free Initiative WHO, Douglas Bettcher, stwierdza - Wszystko, co pomaga ludziom rzucić palenie ratuje życie. Badania te zachęcają nas wszystkich do kontynuacji walki z nikotynizmem. Ale nigdy nie powinniśmy tracić czujności, ponieważ przemysł tytoniowy posługuje się iście diabelskim taktykami, aby przyciągnąć ku sobie nowe ofiary. Tym samym, niweczy wszystkie nasze wysiłki.

Doktor Jon-Patrick Allem, współautor tego badania oraz pracownik USC Keck Medicine dodaje- Aby osiągnąć wymierne rezultaty, kraje powinny podnosić podatek od papierosów. O 2,8% co roku, na przykład.

Badania te były wspierane finansowo przez instytut Institute for Global Tobacco Control oraz przez inicjatywę Bloomberg Initiative to Reduce Tobacco Use.

Komentarze do: 25 rocznica Światowego Dnia bez Tytoniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz