Szukaj

10 leków powinno być usuniętych z rynku

Podziel się
Komentarze0

W następstwie afery z lekiem Mediator we Francji, a która zresztą jeszcze się nie skończyła i która nie przestaje ujawniać coraz to nowszych rewelacji, tygodnik francuski L'Express opublikował swoją własną listę leków, które, według tego tygodnika, powinne zostać wycofane z rynku, a to z powodów efektów ubocznych, jakie są z tymi lekami związane.Od kilku już tygodni, we Francji, opinia publiczna jest wstrząśnięta aferą nazwaną aferą  „leku Mediator”, czyli tego medykamentu, który wywołuje różnego rodzaju powikłania u pacjentów i który jest podejrzewany o spowodowanie śmierci ponad 500 osób.

A teraz, tygodnik L'Express zdecydował się przedstawić inne lekarstwa, których korzystne działanie ma być niewystarczające w stosunku do stwierdzonych skutków ubocznych, jak twierdzą dziennikarze. Dlatego też tygodnik L'Express publikuje listę 10 produktów, które powinne zostać natychmiastowo wycofane z rynku.

Tygodnik wyjaśnia: wszystkie produkty farmaceutyczne mają działanie niepożądane, ale w przypadku tych dziesięciu przedstawionych na liście ryzyko jest zbyt duże.

Lista została ustanowiona na podstawie śledztwa przeprowadzonego przez niezależny przegląd medyczny Prescrire, później przedstawiono ją profesorowi farmakologii, o nazwisku Jean-Paul Giroud, który jest także członkiem francuskiej Narodowej Akademii Medycznej (Académie nationale de médecine).


Tygodnik L'Express chciałby więc, aby, między innymi, doustny lek antycukrzycowy Actos został także wycofany z rynku, dlatego iż prowokuje bardzo duże ryzyko zachorowania na raka pęcherza.

Lek Hexaquine, często przepisywany przeciwko skurczom mięśni, jest także poddawany w wątpliwość przez tygodnik L'Express, a także przez doktora Bruno Toussaint, który wyjaśnia w wywiadzie dla AFP, iż zastosowanie chininy, akceptowalne w leczeniu ciężkiej malarii, jest nieodpowiednie w przypadku skurczów mięśni i grozi śmiercią przez wykrwawienie.

Lek Nexen jest także pokazywany palcem. Ten lek antyzapalny, przepisywany w przypadku zapalenia stawów i kości oraz bolesnych okresów, może być przyczyną poważnych zaburzeń wątroby, co może skutkować koniecznością przeszczepu tego organu.

Unikać należy także leku Zyban, przepisywanego na rzucenie palenia, który okazuje się substancją tłumiącą głód, pochodną amfetaminy, tak samo zresztą jak słynny już lek Mediator.

Inne lekarstwo poddane w wątpliwość przez tygodnik L'Express, to Vastarel, przepisywany w przypadku zawrotów głowy albo dławicy piersiowej (dusznicy bolesnej). Lek ten jest w sprzedaży już od ponad 40 lat, ale jego korzystne działanie miało nie być nigdy oficjalnie potwierdzone, podczas gdy być może jest on przyczyną pojawienia się choroby Parkinsona.

Komentarze do: 10 leków powinno być usuniętych z rynku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz