Szukaj

Badania ewolucyjne nad wartościami rodzinnymi

Podziel się
Komentarze0

Badania sugerują, iż wierne kobiety, które wybierają dobrych żywicieli są kluczem do ewolucyjnego przejścia do współczesnej rodziny. Nowe badania stwierdzają, iż we wczesnej ewolucji człowieka, gdy wierne kobiety zaczęły wybierać dobrych żywicieli jako partnerów, łączenie się w pary zastąpiło swobodę seksualną, kładąc podwaliny pod powstanie instytucji nowoczesnej rodziny.Badania pomagają odpowiedzieć na odwieczne pytanie biologii ewolucyjnej o to, jak nowoczesna rodzina charakteryzująca się silnym, społecznym przywiązaniem do jednego partnera wyłoniła się z wcześniejszych czasów rozwiązłości. Oprócz nawiązywania stabilnych, długotrwałych relacji, przejście do łączenia się w pary charakteryzuje się również zmniejszeniem rywalizacji między mężczyznami na rzecz świadczeń dla kobiet oraz zapewnienia bezpośredniego zaangażowania rodzicielskiego.

Badania matematycznie dowodzą, iż najczęściej proponowane teorie przejścia człowieka do łączenia się w pary nie są biologicznie możliwe. Jednakże, przedstawiają one nowy model pokazujący, iż przejście do łączenia się w pary może pojawić się wtedy, gdy pośród innych czynników, pojawi się kobiecy wybór i wierność. Ich rezultatem jest akcentowanie świadczeń wobec kobiet kosztem walk godowych.

Według autora Sergeya Gavriletsa, wicedyrektora działalności naukowej w National Institute for Mathematical and Biological Synthesis i profesora na University of Tennessee-Knoxville, efekt jest najbardziej wyrazisty w przypadku mężczyzn o niskiej pozycji, których szanse na wygranie partnerki w walce z mężczyzną o wysokiej pozycji są małe. Tak więc, mężczyzna o niskiej pozycji próbuje kupić partnerkę poprzez zapewnienie jej pożywienia. Takie zachowanie z kolei zostaje wzmocnione przez kobiety, które wykazują preferencje w stosunku do zaopatrujących je mężczyzn.

- Gdy kobiety zaczynają pokazywać swoje preferencje dla bycia zaopatrywaną w żywność, taka inwestycje samca o niskiej pozycji opłaca się bardziej niż walka z innymi -wyjaśnia Gavrilets.

Gavrilets mówi, że wyniki badań opisują „seksualną rewolucję” zainicjowaną przez mężczyzn o niskiej pozycji, którzy rozpoczęli dostarczanie pożywienia kobietom w celu "parowania się". - Gdy proces był w toku, doprowadziło to do pewnego rodzaju samo-udomowienia, w wyniku czego powstał gatunek żyjących w grupach zaopatrujących mężczyzn i wiernych kobiet - dodaje.

Według Gavrileta, badania pokazują, iż kobiecy wybór odegrał kluczową rolę w ewolucji oraz że przyszłe studia powinny obejmować międzyosobową zmienność, gdyż pomoże to wyjaśnić społeczne dylematy i zachowania.

Komentarze do: Badania ewolucyjne nad wartościami rodzinnymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz