Szukaj

W prawdziwym życiu Barbie jest anorektyczką

Cztery lata temu, Galia Slayen, kiedy jeszcze była uczennicą w liceum imienia Lincolna w Portland w Oregonie (Stany Zjednoczone), skonstruowała naturalnej wielkości lalkę Barbie. Na podobieństwo tej, którą się bawiła, kiedy była dzieckiem.


Doświadczenie to ujawnia nieludzkie proporcje, które wynikałby z głębokiej anoreksji, gdyby taka osoba była prawdziwa, jak podaje The Huffington Post. Galia Slayen wzięła dwa długie kawałki drewna, swój kalkulator i skonstruowała lalkę o wyskości 1 m 82 cm.

Jeśli przełożymy wymiary lalki na prawdziwy rozmiar, okazałoby się, że obwód jej klatki piersiowej wynosi 99 cm, obwód jej talii wynosi 45 cm, bioder 83 cm, a jej buty miałyby rozmiar 35. The Huffington Post dorzuca, że gdyby taka osoba istniała naprawdę, nie miałby menstruacji i musiałaby chodzić na czterech łapach z powodu swoich proporcji.

Przy pomocy siatki, Galia Slayen stworzyła ciało. Przy pomocy kleju w płynie oraz papieru  gazetowego, stworzyła jej skórę. Potrzeba było więc wielu godzin namaczania i wygładzania papieru, a także wielu warstw farby, aby odtworzyć idealnie białą skórę Barbie.

W momencie tworzenia, Galia Slayen wyjaśnia: co ciekawe, zaczęłam odczuwać pociąg do powrotu lalki Barbie, ale już nie jako zabawki, ale raczej jako narzędzia ujawaniającego negatywny obraz ciała, który lalka ta promuje.


Jeśli chodzi o głowę, Galia Slayen kupiła popiersie lalki w sklepie z zabawkami i przyczepiła je do stworzonego przez siebie „ciała”. Następnie, ubrała ją w swoje stare ubrania. Teraz, Galia Slayen używa tej lalki w ramach tygodni uwrażliwiania narodowego na temat zaburzeń odżywiania w koledżach i w liceach. Spodziewa się ona sprowokować w ten sposób debaty i reakcje, podkreślając jednocześnie absurdalność naszej obsesji perfekcyjności.

Jest to bardzo szokujący obrazek. Wiele osób już widziało tę lalkę, a debaty były bardzo żywe.


Dzięki tej Barbie, Galia Slayen chce podkreślić, że zaburzenia odżywiania oraz problemy z obrazem ciała są bardzo poważne i powszechne. Za każdym razem, edukacja wydaje się najlepszym rozwiązaniem pozwalającym stawić czoła i pokonać te zaburzenia.

Galia Slayen sama nawet przez rok była anorektyczką: blondynka, o niebieskich oczach, tak powinnam wyglądać, myślała o sobie Galia Slayen w tamtym czasie. Barbie była jej idolką, a więc miała pewien wpływ na to, w jaki sposób dziewczyna postrzegała samą siebie. I jak siebie oceniała. A oceniała surowo – nie jestem blondynką o niebieskich oczach, z nieziemsko szczupłą talią i niebotycznie długimi nogami.

Małe statystyki: aktualnie, na całym świecie sprzedawane są dwie lalki Barbie co sekundę. Każda mała dziewczynka będzie miała swoją pierwszą lalkę Barbie w wieku 3 lat. A każda dziewczyna ma mieć w sumie 7 lalek Barbie w okresie swojego dzieciństwa.

Komentarze do: W prawdziwym życiu Barbie jest anorektyczką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz