Szukaj

W jaki sposób ketamina zwalcza chroniczną depresję?

Podziel się
Komentarze0

Wielu pacjentów zmagających się z chroniczną i oporną na leczenie depresją doświadcza natychmiastowej ulgi po zażyciu niewielkich ilości ketaminy. Przez całą dekadę naukowcy próbowali wyjaśnić to zjawisko, zauważone po raz pierwszy przez badaczy z Yale University.Dzisiaj, dowody wyraźnie pokazują, iż ketamina pomaga zregenerować połączenia synaptyczne między komórkami mózgu zniszczonymi przez stres i depresję, o czym możemy przeczytać w artykule opublikowanym w Science.

Jak mówią specjaliści z Yale School of Medicine, ketamina działa na zupełnie inny typ systemu neuroprzekaźnikowego niż aktualne antydepresanty.

Bieżące leki trzeba czasami zażywać całymi miesiącami, zanim pojawi się jakakolwiek poprawa w objawach depresji, i nie działają one u jednego na trzech pacjentów.


Zrozumienie działania ketaminy na mózg może oznaczać opracowanie całkiem nowej klasy antydepresantów oraz ulgę dla 10 000 000 ludzi cierpiących na chroniczą depresję.

Specjalista Ronald Duman z Elizabeth Mears and House Jameson, wyjaśnia: szybka terapeutyczna odpowiedź na ketaminę u pacjentów odpornych na leczenie jest największym przełomem w badaniach nad depresją od 50 lat.

Zrozumienie działania ketaminy jest sprawą kluczową, ponieważ ma ona swoje ograniczenia, tak jak każdy lek. Poprawa objawów – bardzo szybka, zaledwie kilka godzin po podaniu – trwa od tygodnia do 10 dni. W dużych dawkach z kolei lek może spowodować krótkoterminowe objawy psychozy.

Co więcej, ketamina jest znana również jako narkotyk zażywany na imprezach – Special K.

W swoich badaniach dr Duman wykazał, że ketamina wyzwala neuroprzekaźnik glutaminian, który stymuluje wzrost synaps. Uszkodzenia w połączeniach między synapsami, spowodowane przez chroniczny stres, zostały bardzo szybko odwrócone dzięki pojedynczej dawce ketaminy.

Komentarze do: W jaki sposób ketamina zwalcza chroniczną depresję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz