Szukaj

Stres, niepokój i depresja: od nowa

Około 3,4 miliona Kanadyjczyków cierpi na niepokój psychiczny i depresję, dwie powszechne choroby. Ale zaledwie jedna trzecia z tych cierpiących osób zdecyduje się poszukać pomocy. To właśnie w takim duchu Uniwersytecki Instytut Zdrowia Mentalnego Douglas zorganizował konferencję zatytułowaną Niepokój i depresja: leczenie. Konferencja ta zgromadziła dziesięciu naukowców.Aktualnie, przeprowadza sie bardzo wiele badań, a także zaistniało już bardzo dużo ważnych postępów, których dokonano w ciągu kilku ostatnich lat, dlatego wierzymy, że ten moment jest bardzo dobrze wybrany, aby wszystko podsumować, wyjaśnia doktor Hani Iskandar, przewodniczący konferencji oraz szef medyczny jednostki intensywnej terapii przy Instytucie Zdrowia Mentalnego Douglas.

Jednym z głównych punktów poruszanych na tej konferencji jest bliski biologiczny związek między stresem, depresją oraz niepokojem psychicznym. Związek ten – którego istnienie już od dawno podejrzewano – został ustalony niedawno, po raz pierwszy - przez zespół naukowców doktora Stephena Fergusona z Uniwersytetu Western Ontario, przy okazji odkrycia mechanizmu połączeń w mózgu.

Depresja i niepokój psychiczny wynikają z braku serotoniny. Badanie pokazuje, jak stres i niepokój psychiczny mogą prowadzić do depresji, w zależności od interakcji między dwoma receptorami związanymi z serotoniną. To bardzo ważne odkrycie być może poprowadzi nawet do lepszego farmakologicznego leczenia chorych, dodaje doktor Hani Iskandar.

Objawy, które należy wziąć na poważnie

Symptomy związane z problemami z niepokojem, a szczególnie zmęczenie, kłopoty ze snem i bóle głowy, mogą prowadzić do depresji, jeśli nie traktuje się ich poważnie. Ludzie bardzo często wiążą zmęczenie i stres ze swoją pracą. Jeśli problemy trwają wiele miesięcy, a objawy się akumulują, mogą się przekształcić w bardzo poważną depresję, uprzedza doktor Hani Iskandar. Nie należy się wahać – trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jak tylko pojawią się pierwsz symptomy.


Ale jest coś jeszcze. Choroby przewlekłe, problemy rodzinne i zawodowe, a także ciężkie przeżycia i traumatyzmy, mogą także wywoływać depresję. To nie tylko problemy z niepokojem psychicznyn, które mogą być tego przyczyną. Ci, którzy są tym dotknięci, są jednakże bardziej narażeni na ucierpienie z powodu depresji niż generalna populacja, dodaje psychiatra.

Dziedziczenie także tutaj gra ważną rolę. Dziedziczność wyjaśnia nawet ponad 50% przypadków depresji. Niektórzy ludzie są bardziej niż inni predysponowani genetycznie do pojawienia się tej choroby.


Leki antydepresyjne oraz psychoterapia

Dziedzina zdrowia mentalnego zmieniła się znacznie od czasów, kiedy doktor Iskandar zaczynał swoją karierę zawodową – już 26 lat temu. Terapie skoncentrowane na lekach antydepresyjnych zrobiły teraz miejsce ogromnej ilości różnych terapii. Wiele różnych leków antydepresyjnych, które dają bardzo mało efektów ubocznych, tak samo jak liczne różne rodzaje terapii psychologicznych oraz psychosocjalnych są teraz do dyspozycji chorych.

Psychoterapia, taka jak terapia poznawacza i zachowawcza, jest bardzo ważna dla pokonania problemów z niepokojem, dla zmiany złego zachowania. Dla niektórych pacjentów może to wystarczyć. Ale jeśli chodzi o inne problemy, trudne do wyleczenia, takie jak problemy obsesyjno-kompulsywne, one powinne zostać objęte leczeniem kombinowanym, to znaczy – terapia psychologiczna i leki antydepresyjne, wyjaśnia doktor Iskandar.

Psychoterapia także okazuje się skuteczna przeciwko depresji. Zażywanie leków antydepresyjnych jednakże bardzo często jest niezbędne w przypadku głębokiej depresji.

Dziurawiec, leczenie światłem, omega-3…


Metody alternatywne, takie jak leczenie światłem oraz zażywanie suplementów z dziurawca i kwasów omega-3, udowodniły już swoją skuteczność w walce z niepokojem psychicznym oraz z depresją. Skuteczność innych terapii, takich jak akupunktura i medytacja, jeszcze pozostaje do udowodnienia, wyjaśnia doktor Hani Iskandar.

Każdy przypadek jest inny, stąd też znaczenie zróżniowania terapii i metod, aby dobrze leczyć ludzi, podsumowuje doktor Iskandar.

Terapia poznawcza i behawioralna

Terapie poznawcze i zachowawcze proponują obiektywną obserwację oraz analizę myśli i nieodpowiednich zachowań, naukę nowych zachowań oraz zastąpienie myśli albo emocji niepożądanych przez inne, które są bardziej zaadaptowane.

Polecamy, również artykuł: Depresja

Komentarze do: Stres, niepokój i depresja: od nowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz