Szukaj

Schizofrenia: fałdy mózgu mogłyby być wyznacznikiem choroby?

Podziel się
Komentarze0

Wiele czynników jest przyczyną wystąpieniu schizofrenii. Francuscy naukowcy twierdzą teraz, że są na tropie czynnika odpowiedzialnego za tę neurologiczną i psychiczną chorobę. Obserwując zgięcia kory, które stanowią kluczowe etapy rozwoju mózgu, możliwe jest jej wykrycie, sugerują badacze.Forma mózgu - a szczególnie jego korowe zgięcia – stanowią znacznik schizofrenii?

Takie pytanie postawili francuscy naukowcy z instytutu badawczego Inserm. W rzeczywistości, jak wyjaśniają badacze, rozwój mózgu jest zakłócony u niektórych pacjentów ze schizofrenią.

Prace te zostały przeprowadzone przez Arnaud Cachia i jego współpracowników na Uniwersytecie Paris - Descartes, Centrum psychiatrii i chorób neurologicznych w szpitalu Sainte-Anne (Paryż).

Naukowcy badali zmiany w mózgu u 44 pacjentów przebywających na oddziale z powodu psychozy, a którzy do tej pory nie byli poddani leczeniu.


Celem badań było sprawdzenie czy "znaleziono anatomiczne podobieństwa w mózgu" wśród pacjentów z objawami neurologicznymi i tymi, którzy ich nie mają. Wykorzystano innowacyjną technologię rezonansu magnetycznego, uzyskując obraz morfologiczny w 3D.

U pacjentów o niewielkich oznakach neurologicznych możemy zaobserwować wręcz niedostrzegalne zaburzenia zafałdowań kory, wyjaśnia Arnaud Cachia. Mają one średnio nieco mniejszy format niż inne zgięcia.

Wywnioskowaliśmy, że dochodzi do zakłóceń na kluczowych etapach rozwoju mózgu, twierdzą naukowcy. Różnice te są mało widoczne.

Ostatecznie naukowcy mają nadzieję, że odkrycie pozwoli lepiej dostosować strategie leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne cechy charakteryzujące pacjentów.

Jednym z następnych kroków będzie identyfikacja genów zaburzeń neurorozwojowych.

Przypomnijmy, że schizofrenia jest poważną i silnie obciążającą chorobą psychiczną. Dosięga około 1% ludności Francji. Ta złożona patologia, wywołana przez wiele czynników genetycznych i środowiskowych, pojawia się ogólnie u nastolatków lub u młodych dorosłych.

Komentarze do: Schizofrenia: fałdy mózgu mogłyby być wyznacznikiem choroby?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz