Szukaj

Czy warto wybaczyć zdradę?

Temat zdrady jest bardzo powszechny, zdradzają mężczyźni i zdradzają też kobiety. Ale czy warto wybaczyć zdradę? Zapomnieć o upokorzeniu, żalu i tych wszystkich kłamstwach? Przed takim dylematem staje wiele osób. Wspólne życie, dzieci – czy trzeba to wszystko przekreślić tylko dlatego, że druga osoba zdradziła?

Czy warto wybaczyć zdradę?

W Polsce jedna czwarta rozwodów orzekana jest z powodu niewierności jednego z partnerów. Niektórzy nie potrafią wybaczyć, a inni próbują zapomnieć lub żyć dalej ze świadomością, że zostało się zdradzonym. Dla osób zdradzanych bardzo ważne ma również znaczenie to, skąd się o tym dowiedzieli.

Na początku osoby zdradzane zaczynają się domyślać, podejrzewać, że partner/partnerka kogoś ma. Bardzo trudno znoszą prawdę, gdy poznają ją od osób trzecich. Inna jest sytuacja, gdy o zdradzie dowiadują się od partnera/partnerki. Wtedy wydaje się, że chcą zakończyć ten romans, że żałują tego, co zrobili, a także oczekują wybaczenia. I wtedy zaczynają się dylematy: wybaczyć czy odejść na zawsze.

Nigdy ci nie wybaczę tej zdrady!

Wiele osób nie potrafi wybaczyć zdrady, ponieważ uważają, że jeśli raz do niej doszło, to może się znów powtórzyć. Trudno jest na nowo zaufać, ponieważ tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy to była pierwsza zdrada. Osoby zdradzane uważają, że wybaczając komuś, kto raz zdradził, są na przegranej pozycji.

Trudno jest wybaczyć zdradę również z tego powodu, że pojawiają się myśli, iż osoba zdradzająca po wizycie u kochanka/kochanki wracała do domu, kładła się do wspólnego łóżka i udawała, że wszystko jest w porządku. Pojawiały się kolejne kłamstwa: narada w biurze, kolacja biznesowa. W takim przypadku wybaczenie zdrady jest bardzo trudne, a jeśli do tego dojdzie, wspólne życie staje się cięższe i trudniejsze.

Niektórzy wybaczają zdradę, aby ratować rodzinę i dla dobra dziecka, jednak są też osoby, które tego nie robią. Dziecko miałoby oboje rodziców w jednym domu, ale będą się oni ciągle kłócić, wytykać sobie błędy i podejrzewać o kolejne zdrady, a dziecko będzie tego wszystkiego słuchało. Wiele osób uważa, że w takim przypadku lepiej się rozstać w zgodzie, zachować dobre stosunki pomiędzy sobą i skupić się na wychowywaniu dziecka.

Osoba zdradzana traci zaufanie do swojego partnera, a w związku z tym takie małżeństwo może się i tak szybko rozpaść, ponieważ podstawą każdego związku powinno być zaufanie. Bez zaufania nie można budować wspólnej przyszłości. Ciągłe podejrzewanie o kłamstwa przyczynia się do rozpadu związku. Nawet powiedzenie prawdy, że zostało się dłużej w pracy będzie odebrane jako kolejne kłamstwo.

Tak więc bardzo często strata zaufania jest powodem niewybaczenia zdrady. Trudno jest także wybaczyć zdradę, jeśli doszło do niej pod wpływem alkoholu. Wtedy uważa się, że alkohol był idealną wymówką, a zdrada już dawno wisiała w powietrzu, a przez to nie zostaje wybaczona.

Wybaczam ci!

Dziecko jest najważniejsze i potrzebuje zarówno mamy, jak i taty. Wiele osób uważa, że to właśnie dla dziecka warto wybaczyć zdradę, dla ratowania rodziny, póki nie jest na to za późno. Może dla jego dobra powstrzyma się od kolejnych romansów i zajmie się domem. To właśnie dla dziecka bardzo często jest wybaczana zdrada. Nie powinno się przekreślać całego wspólnego życia z powodu jednej zdrady. Wspólna przeszłość, chwile spędzone razem, ale i wspólne plany do realizacji w przyszłości - nie można o tym zapomnieć, trzeba dać sobie szansę. Przecież każdy człowiek zasługuje na drugą szansę.

Warto spróbować zaufać jeszcze raz, a wtedy osoba, która zdradziła będzie chciała pokazać, że na nią zasługuje. Można wybaczyć zdradę po alkoholu, przecież to zdarza się wielu osobom. O jeden drink za dużo i stało się, ale przecież tyle alkoholu sprawi, że na pewno o wszystkim zapomni i nie będzie do tego wracać. Zdrada może być również zapowiedzią, że coś złego dzieje się w związku, że nie można się porozumieć. W tym przypadku wybaczenie zdrady jest drugą szansą dla związku, a nie tylko dla jednej osoby. Osoba zdradzająca będzie robiła wszystko, aby na nowo zdobyć zaufanie, aby wynagrodzić partnerowi/partnerce swój romans. A to spowoduje, że znowu zaczną ze sobą rozmawiać, dalej planować wspólną przyszłość, spędzać razem czas.

Jak wybaczyć zdradę?

Wybaczenie zdrady jest bardzo długim i powolnym procesem. Czasami potrzeba wielu miesięcy, aby odbudować zaufanie. Trzeba sprawdzić, czy druga osoba naprawdę żałuje romansu, czy jej zależy na odbudowaniu związku, czy się stara, aby go ratować. Jeśli tak, więc może warto spróbować zacząć wszystko od nowa i wybaczyć, a jeśli nie to lepiej nie próbować na siłę, ponieważ wtedy jeszcze bardziej można się znienawidzić. W zdradę lepiej nie angażować osób trzecich, ponieważ ich rady nie zawsze są pomocne. Trzeba odbyć długą rozmowę, która pozwoli wszystko zrozumieć. A jeśli jest dziecko to nie wolno o nim zapominać i trzeba go wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Czy warto wybaczyć zdradę?

Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Jest to bardzo trudna decyzja, ale nie powinna być podejmowana pochopnie, pod wpływem impulsu. Trzeba się zastanowić się, czy pomimo zdrady, nadal kocha się swojego partnera/partnerkę. Zdrada może wkraść się do każdego związku, nawet tego uważanego za idealny i szczęśliwy. Czasami jest zaplanowana, a innym razem decyduje jeden impuls.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Czy warto wybaczyć zdradę? (2)

JoannaJot
JoannaJot 15-11-2014 07:24

nie warto wybaczać zdrady

2

To czy warto wybaczyć przede wszystkim zależy od nas samych i od naszych wartości jakimi się w życiu kierujemy. Osobiście uważam, że nie warto wybaczać, bo już do końca życia tracimy zaufanie do drugiej osoby....... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze