Szukaj

Biseksualni, ukrywający swoją orientację mężczyźni narażają się na zaburzenia psychiczne

Podziel się
Komentarze0

Biseksualni mężczyźni są w mniejszym stopniu skłonni do ujawniania, a w większym do ukrywania swojej orientacji seksualnej niż homoseksualiści. Wyniki pierwszych badań, poświęconych zdrowiu psychicznemu tej populacji, wykazały, że ukrywanie zachowań homoerotycznych jest skorelowane ze zwiększoną liczbą objawów depresji i lęku.Badania przeprowadzili naukowcy z Mailman School of Public Health na Columbia University, a opublikowano je w czasopiśmie American Psychological Association „Journal of Consulting and Clinical Psychology”.

Uwaga naukowców skupiła się na biseksualnych mężczyznach, którzy prowadzą w głównej mierze heteroseksualne życie i nie ujawniają swoich homoseksualnych zachowań.

Badania przeprowadzono na grupie 203 mężczyzn z Nowego Jorku. Nie zidentyfikowano ich jako homoseksualistów, sami podawali się za osoby biseksualne. Żaden z nich nie zdradził swoich homoseksualnych zachowań partnerce.

Badania wykazały, że mężczyźni, którzy mieszkają ze swoimi żonami lub partnerkami, myślą o sobie jako heteroseksualistach i rzadziej mają kontakty seksualne z mężczyznami, byli bardziej skłonni do ukrywania swoich homoseksualnych zachowań.

Większa częstotliwość kontaktów seksualnych z kobietami również była skorelowana z większym utajeniem orientacji.


Mężczyźni o dochodach w wysokości 30 tys. dolarów rocznie lub wyższych, zgłaszali większą chęć ukrycia swoich homoseksualnych zachowań niż ci z niższymi zarobkami.


Niecałe 38% badanych twierdziło, że nie powiedziało nikomu o swoich homoseksualnych doświadczeniach. Tylko 41% twierdziło, że zwierzyło się najlepszemu przyjacielowi lub rodzicom.

Dr Eric Shrimshaw, profesor nadzwyczajny nauk socjomedycznych i główny autor artykułu, stwierdził, że większy poziom utajenia własnej orientacji seksualnej był związany z większą liczbą objawów depresji i lęku oraz zmniejszonym doświadczaniem pozytywnych emocji.

Wydaje się, że zwierzenie się kilku najbliższym przyjaciołom lub rodzinie nie pomagało, ponieważ wyjawienie prawdy powiernikom nie było powiązane z dobrym stanem psychicznym.

Badania wskazują również powody, dla których ukrywanie orientacji seksualnej było negatywnie skorelowane ze zdrowiem psychicznym.

Biseksualiści, którzy w większym stopniu niż inni odczuwali niepokój w związku z utajeniem swoich homoseksualnych zachowań, zgłaszali także niższy poziom społecznego wsparcia oraz bardziej zinternalizowaną homofobię, tzn. negatywny stosunek do swoich homoseksualnych zachowań.

Wyniki badań wskazują, że publiczne zdradzenie swoich homoseksualnych zachowań nie jest niezbędne dla zdrowia psychicznego, o ile dany mężczyzna otrzymuje odpowiednie emocjonalne wsparcie do radzenia sobie z innymi czynnikami, wywołującymi w jego życiu stres.

Terapeuci, którzy pracują z biseksualistami, mogą życzyć sobie, aby w zamian skupiono się na metodach pomagania im w stłumieniu odczuwanej potrzeby ukrywania homoseksualnych zachowań i zaakceptowaniu swojej orientacji.

Komentarze do: Biseksualni, ukrywający swoją orientację mężczyźni narażają się na zaburzenia psychiczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz