Szukaj

Antydepresanty: skuteczne czy nie?

Podziel się
Komentarze0

Wbrew ostaniej debacie na temat tego, w jaki sposób antydepresanty naprawdę działają u ludzi z łagodną albo z umiarkowaną depresją, nowa analiza na podstawie badań nad lekami sugeruje, że z lekami antydepresyjnymi mogą wiązać się naprawdę realne korzyści. Badacze odkryli, że więcej pacjentów zażywających Prozac albo Effexor doświaczało zasadniczej poprawy objawów, w porównaniu do pacjentów zażywających placebo.Co więcej, działo się tak niezależnie od ciężkości objawów na początku leczenia.

Skąd więc ta debata? Powszechna idea zakładała, że o ile nie jesteś bardzo, bardzo chory, to nie wyciągniesz żadnych korzyści z leczenia, mówi główny autor badania, Robert Gibbons z uniwersytetu University of Chicago w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się teraz, że jest inaczej.

Aczkolwiek, nie wszyscy pacjenci w tych badaniach doświadczyli poprawy. Ocenia się, że około pięć osób musi być leczonych jednym z tych leków, aby jedna osoba poczuła się lepiej. Dodatkowo, korzyści zdają się zmniejszać wraz z wiekiem pacjentów.

A to sprawia, że niektórzy eksperci stwierdzają, iż odkrycia te wcale nie udowadniają, że podawanie tego typu leków faktycznie jest lepsze niż inne metody leczenia depresji, nie polegające na zażywaniu antydepresantów. Eksperci przywołują tutaj psychoterapię oraz większą aktywność fizyczną, o której od dawna wiemy, że ma cudowne działanie w przypadku łagodniejszych objawów depresyjnych.

Robert Gibbons oraz jego koledzy z uniwersytetu University of Chicago przyjrzeli się wynikom dla każdego indywidualnego pacjenta w opublikowanych i nie opublikowanych badaniach nad skutkami sześciotygodniowej terapii antydepresentami w porównaniu do placebo.


Większość z tych prób, podkreślmy jeszcze, była finansowana przez firmy farmaceutyczne produkujące właśnie Prozac (Eli Lilly) oraz Effexor (Wyeth). Analiza więc objęła 12 badań nad Prozakiem u dorosłych pacjentów, u starszych dorosłych, a także u nastolatków; oraz 21 badań nad Effexorem u dorosłch. W sumie, chodzi o 9 000 pacjentów.

Wyniki?

Więcej dorosłych oraz nastolatków zażywających Prozac doświadczało co najmniej 50-procentowej poprawy objawów depresji po sześciu tygodniach terapii, w porównaniu do ludzi zażywających placebo.


Pięćdziesiąt pięć procent dorosłych zażywających Prozac (fluoksetyna) odpowiada na to leczenie, w porównaniu do 34% w grupie placebo. U nastolatków, 30% pacjentów doświadczyło poprawy, w porównaniu do zaledwie 6% w grupie placebo.

Dodatkowo, takie korzystne działanie zaobserwowano niezależnie od tego, jak bardzo ciężkie objawy pacjenci ci mieli przed rozpoczęciem próby. Aczkolwiek, u osób starszych różnice między grupą zażywającą leki a grupą zażywającą placebo były znacznie mniejsze.

Jak obliczają w związku z tym badacze, aby jedna starsza osoba mogła wyciągnąć jakieś korzyści z tego typu leczenia, taką terapią trzeba objąć aż siedemnaście starszych pacjentów.

Robert Gibbons podsumowuje, że skuteczność antydepresantów bardzo wyraźnie zależy również od wieku pacjenta. A to oznacza, że należy przeprowadzić badania, które spróbują się dowiedzieć, co takiego dzieje się u osób starszych.

Irvin Kirsch, który bada antydepresanty oraz placebo w szkole medycznej Harvard Medical School w Bostonie w Stanach Zjednoczonych stwierdza, że aktualny raport wcale go nie nastraja jakoś wyjątkowo optymistycznie odnośnie leków.

Jeżeli naprawdę trzeba leczyć antydepresentami pięciu pacjentów (albo nawet siedemnastu), aby jedna osoba odczuła poprawę, oznacza to, że większość nie wyciąga z takiego leczenia żadnych korzyści.

Ponad osiemdziesiąt procent pacjentów nie wyciąga żadnych znaczących korzyści z zażywania antydepresantów, podkreśla naukowiec z Harvard Medical School. Nie mają się oni lepiej, albo takie same wyniki osiągnęli by z placebo. Więc jaki jest sens?

Alternatywne terapie depresji są zresztą w stanie w taki sam sposób zredukować objawy, podobnie do leków. A z aktywnością fizyczną, na przykład, albo psychoterapią, nie wiążą się żadne skutki uboczne, w odróżnieniu do leków.

Komentarze do: Antydepresanty: skuteczne czy nie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz