Szukaj

Wysocy mężczyźni są bardziej narażeni na raka jąder

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy donoszą, że wysocy mężczyźni są bardziej narażeni na raka jąder. Analiza 13 poprzednio przeprowadzonych badań na tysiącach mężczyzn wykazała, że każde 5 cm wzrostu więcej podnosiło ryzyko wystąpienia choroby o 13 procent.Nie jest jeszcze do końca jasne, co stoi za tą zależnością, jednak odpowiedzialne mogą być tu hormony wzrostu, które mogłyby napędzać rozwój choroby.

Rocznie w Wielkiej Brytanii rak jąder dotyka około 2000 mężczyzn i w przeciwieństwie do innych odmian raka - ten najbardziej powszechny jest wśród ludzi młodych.

Połowa przypadków to mężczyźni poniżej 35 roku życia, z których najbardziej narażone są osoby w wieku pomiędzy 25 a 34 lat.

Jest to zarazem jeden z najłatwiejszych do leczenia typów choroby, a wyleczyli się z niego m.in. siedmiokrotny mistrz Tour de France, Lance Armstrong, czy zdobywca Grand National, Bob Champion.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych powiązali chorobę ze wzrostem po zebraniu danych pochodzących z kilkunastu badań przeprowadzanych na całym świecie.


Dr Michael Blaise Cook z National Cancer Institute w Maryland powiedział, że nie jest jasne skąd bierze się taka zależność.

W artykule zamieszczonym w British Journal of Cancer stwierdził, że geny, odżywianie, hormony oraz inne czynniki wpływające na wysokość ciała mogą również mięć wpływ na rozwój raka.

Jednak onkolodzy z Wielkiej Brytanii uspokajają wysokich mężczyzn, podkreślając, że ten rodzaj raka jest stosunkowo rzadki, a o wiele bardziej liczą się w jego przypadku takie czynniki ryzyka jak historia choroby w rodzinie.

Sara Hiom z Cancer Research UK dodała: - Ważne jest, aby mężczyźni zwracali uwagę na jakiekolwiek zmiany w rozmiarze i ciężarze ich jąder, a w razie zauważenia jakichś niepokojących oznak nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza.

- Szczególnie dotyczy się to młodych mężczyzn, gdyż choroba najczęściej występuje w wieku poniżej 35 lat.

- Perspektywy w leczeniu raka jąder są również najbardziej obiecujące spośród wszystkich odmian choroby - nawet po rozprzestrzenieniu choroby pacjentów można skutecznie wyleczyć.

W dalszym ciągu mamy niewielką wiedzę na temat przyczyn raka jąder; jest to choroba zagrażająca mężczyznom każdego wzrostu, jak pokazuje przykład popularnego dżokeja Boba Championa, który wygrał walkę z chorobą, po czym już po roku wygrał Grand National.

Wysokość ciała do tej pory wymieniana była wśród czynników ryzyka wystąpienia raka prostaty.

Komentarze do: Wysocy mężczyźni są bardziej narażeni na raka jąder

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz