Szukaj

W dniu dzisiejszym obchodzimy Europejski Dzień Prostaty

Podziel się
Komentarze0

Europejski Dzień Prostaty obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 roku. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU). Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.


Dlaczego prostata jest tak ważna?

Z badań wynika, że rak prostaty zajmuje aż trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce! Równie groźne są inne choroby prostaty, które są bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne dla chorego. Dlaczego więc statystyki są tak wysokie?

Przełamać wstyd


Mężczyźni wizytę u lekarza często postrzegają jako objaw słabości czy powód do wstydu, coś, co godzi w ich męską dumę. Tymczasem schorzenia prostaty, wcześnie zdiagnozowane, dają się leczyć! Nie wolno bagatelizować objawów dyskomfortu płynących ze schorzeń prostaty. Należy zgłaszać się na badania profilaktyczne, bo to właśnie one, wykonane we właściwym czasie, potrafią uratować życie.

Prostata w procentach


Po 40 roku życia u sporej grupy mężczyzn zaczynają się problemy z gruczołem prostaty, by po 60-ce dotyczyły już prawie 50% mężczyzn, a po 70-ce ok. 90%. Nowotwór atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45 roku życia. Dotyka ok. 30% mężczyzn po 50 roku życia i aż 80% po 80 roku życia.


Łagodne powiększenie prostaty jest jednym z najczęściej występujących schorzeń wieku dojrzałego: dotyczy ponad 2 milionów mężczyzn w Polsce, a blisko połowy tych, którzy ukończyli 50 rok życia. Warto wspomnieć, że ryzyko zachorowania na chorobę prostaty zwiększa się z wiekiem!


Jeśli jesteś po 50-ce i twój działanie twojego układu moczowego zaczyna szwankować, powinieneś już stać w kolejce do urologa.

Najczęstsze choroby prostaty

Łagodny przerost prostaty


Ulega powiększeniu strefa blisko cewki moczowej, przez co utrudnione jest oddawanie moczu. Prostata i mięsień koło niej powiększają się, aż w końcu zasłaniają cały przewód. Do układu moczowego wdają się infekcje i koniecznością jest oddawanie moczu przy użycia cewnika. Choroba ta jest uleczalna, o ile zostanie wcześnie zdiagnozowana.

Zapalenie gruczołu krokowego

Objawia się trudnościami w wydalaniu moczu, częstym parciem na mocz, oddawaniem jego małych ilości, bólem w pachwinach, narządach płciowych, dolnej części pleców. Występuje bakteryjna i niebakteryjna odmiana zapalenia gruczołu krokowego. Nieleczone zapalenie może prowadzić do poważnych powikłań. Leczenie odbywa się głównie farmakologiczne, a chirurgiczne jedynie w skrajnych przypadkach.

Rak prostaty

Początkowo rozwija się bezobjawowo. Późniejsze symptomy to: trudności z oddawaniem moczu, trudności z erekcją, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, obecność krwi w moczu lub nasieniu, utrata apetytu i spadek masy ciała.  Wykryty wcześnie jest wysoce uleczalny, dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Najważniejsza profilaktyka!!!

Schorzenia prostaty należą do bardzo nieprzyjemnych i wnoszą wiele dyskomfortu w życie. Europejski Dzień Prostaty apeluje o profilaktykę, dzięki której można uniknąć wielu groźnych powikłań chorób, a popularne schorzenia szybko uleczyć. Należy przełamać urologiczne tabu i zdobyć się na odwagę zawalczenia o własne zdrowie i życie seksualne!

Komentarze do: W dniu dzisiejszym obchodzimy Europejski Dzień Prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz