Szukaj

Roundup: zagrożenie dla męskiej płodności?

Podziel się
Komentarze0

Gorzkiej prawdy na temat glifosfatu, czyli aktywnego składnika chemicznego w środku chwastobójczym Roundup firmy Monsanto, raczej już nie można ukryć. Nowe badanie, opublikowane w Free Radical Medicine & Biology informuje, iż glifosfat jest wyjątkowo niszczący dla męskiej płodności i na poziomach o wiele niższych niż to, co jest powszechnie uważane za "bezpieczne" pozostałości w konwencjonalnych produktach spożywczych.Naukowcy z Universidade Federal de Santa Catarina w Florianopolis-Santa Catarina w Brazylii postanowili przyjrzeć się istniejącym badaniom nad glifosfatem, o którym wiadomo już, że jest molekułą bardzo silnie zaburzającą gospodarkę hormonalną organizmu.

Badacze przyjrzeli się konkretnie temu, w jaki sposób ekspozycja na niskie dawki glifosfatu wpływa na komórki Sertoliego, które występują w jądrach i od których zależy zdrowie nasienia i normalny rozwój seksualny mężczyzn.

Okazało się, że komórki te umierają po kontakcie ze względnie niskimi dawkami glifosfatu. Już 0.036 gramów glifosfatu (g/l) doprowadziło do stresu oksydacyjnego i aktywacji wielu ścieżek odpowiedzi na stres, co w ostateczności spowodowało śmierć komórek Sertoliego u samców myszy.


Roundup spowodował także wzrost poziomów wewnątrzkomórkowego wapnia, co również wiążę się ze śmiercią komórek.

Autorzy badania piszą: - Wyniki te pokazują, że toksyczność glifosfatu wpływa na męską płodność.

Poza tym wykazano, że glifosfat sam w sobie jest zdolny do obniżania poziomów glutationu w organizmie. Glutation to bardzo silny naturalny oksydant w ludzkim ciele. Odpowiedzialny jest za odtruwanie komórek i neutralizację wolnych rodników, a także za regenerację mózgu, serca, wątroby, płuc, skóry i tętnic.

Oznacza to, że stała ekspozycja na glifosfat poprzez normalne jedzenie, może mieć długotrwałe skutki na męskie zdolności rozrodcze, pomijając już to, że generalnie szkodzi zdrowiu, jak podsumowują badacze brazylijscy.

Komentarze do: Roundup: zagrożenie dla męskiej płodności?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz