Szukaj

Mężczyźni nieświadomi możliwości wystąpienia u nich raka piersi

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania  wykazały, że prawie 80 procent mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi nie wie, że mężczyźni również mogą na niego chorować, natomiast żaden z badanych nie usłyszał nic na temat raka piersi od swojego lekarza.

W badaniu opublikowanym w październikowym wydaniu czasopisma American Journal of Nursing udział wzięło 28 mężczyzn z grupy podwyższonego ryzyka zachorowaniem na męską odmianę raka piersi, którzy mieli co najmniej jednego krewnego ze strony matki ze stwierdzoną chorobą.


Siedemdziesiąt dziewięć procent badanych nie wiedziała, że rak piersi może wystąpić u mężczyzn, a 43 procent stwierdziło, że ta choroba mogłaby wywołać u nich kompleksy na temat ich męskości.

– Badanie to stanowi pierwszy krok w kierunku lepszego zrozumienia sposobu postrzegania raka piersi przez mężczyzn i ich wiedzy o tej chorobie – stwierdziła w informacji prasowej wydawcy czasopisma autorka badania Eileen Thomas, adiunkt ze szkoły pielęgniarstwa na University of Colorado w Denver.


– Rak piersi u mężczyzn jest rzadkością i dlatego w dużej mierze jest ignorowany przez media, ogół społeczeństwa oraz służbę zdrowia – powiedziała Maureen Shawn Kennedy, dyrektor wydawniczy i okresowy redaktor naczelny czasopisma.

– Zadaniem instytucji służby zdrowia jest podniesienie świadomości na temat męskiego raka piersi zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, a w szczególności u mężczyzn z wysokim ryzykiem choroby.

Według Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem (ang. National Cancer Institute) rak piersi u mężczyzn stanowi mniej niż 1 procent wszystkich zachorowań na raka piersi i atakuje głównie mężczyzn z między 60 a 70 rokiem życia.

Komentarze do: Mężczyźni nieświadomi możliwości wystąpienia u nich raka piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz