Szukaj

Zegar biologiczny: średni cykl szybszy u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Pewna amerykańska ekipa badawcza, we współpracy z francuskim instytutem Inserm, właśnie udowodniła istnienie różnic w rytmie między zegarem biologicznym kobiet i mężczyzn. Odkrycie to było przedmiotem badania opublikowanego w przeglądzie naukowym PNAS.Generalna tendencja kobiet do wstawania i do chodzenia spać wcześniej niż mężczyźni okazuje się naturalnym zjawiskiem biologicznym. Zespół naukowców amerykańskich i francuskich, kierowanych przez panią Jeanne Duffy, ujawnił istnienie różnego rytmu między obydwoma zegarami dobowymi.

Cykl ten, który jest różny dla różnych gatunków zwierzęcych, generalnie jest szacowany na 23 godziny 30 minut oraz 24 godziny i 30 minut u jednostki ludzkiej.

A także, każdy człowiek koryguje codziennie jego przyśpieczanie oraz jego opóźnienia, w stosunku do długości dnia.

Doświadczenia przeprowadzone przez naukowców polegały na zmierzeniu dla 52 kobiet oraz dla 105 mężczyzn, w wieku od 18 lat do 74 lat, długości i prędkości cyklu ich zegara biologicznego.


Uczestnicy byli obserwowani w okresie od 2 do 6 tygodni, w centrum specjalistycznym, pozbawionym wszelkich informacji dotyczących czasu. Rezultaty badania ujawniają dla kobiety cykl dobowy średnio o 6 minut krótszy niż cykl dobowy dla mężczyzn.

Naukowcy również ocenili, że długość dnia określony przez cykl biologiczny kobiety kończy się generalnie, zanim upłyną 24 godziny.

Według autorów badania, ta desynchornizacja między godziną biologiczną i prawdziwą godziną pójścia na spoczynek powoduje skrócenie długości snu oraz problemy z zaśnięciem.

Tak jak wszystkie istoty żyjące, gatunek ludzki posiada biologiczny zegar dobowy, który pozwala mu przystosować się do 24-godzinnego rytmu dnia, określony przez naprzemienność dnia i nocy. Ta niezbędna reakcja jest w samym centrum wielkich funkcji biologicznych, przede wszystkim cyklu sen-jawa, ale również funkcje układu krwionośnego oraz serca, układu pokarmowego, układu odpornościowego, tak samo jak i układu hormonalnego oraz funkcji poznawczych.

Komentarze do: Zegar biologiczny: średni cykl szybszy u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz