Szukaj

"Zdrowa Gmina" pomaga walczyć z rakiem w Polsce

Podziel się
Komentarze0

Najnowszy raport o zdrowiu kobiet w Unii Europejskiej wskazuje, że umieralność Polek na raka szyjki macicy i raka piersi jest niepokojąca. Lekarze tłumaczą to niską świadomością profilaktyki w tych dziedzinach. Dlatego, aby wesprzeć promocję zgłaszalności na badania, Polska Unia Onkologii zorganizowała pilotażowo na Mazowszu konkurs Zdrowa Gmina.



Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka – alarmują specjaliści. Podkreślają też, że w krajach Europy Zachodniej dzięki badaniom mammograficznym i cytologicznym można wykryć nowotwór dwa razy częściej niż w Polsce. W Skandynawii, która dla całej Europy jest wzorem w prowadzeniu profilaktyki raka piersi, na badania zgłasza się ponad 90 % kobiet. Dzięki temu nowotwory wykrywa się bardzo wcześnie i leczy z sukcesami. Kobiety są oswojone z tą tematyką i nie obawiają się wizyt u lekarza.

W Polsce zaledwie 40% korzysta z narodowych programów profilaktycznych, które funkcjonują od kilku lat. W ramach tych programów, kobiety mogą robić sobie darmową mammografię i cytologię. Dla porównania w naszym kraju raka piersi wykrywa się dwa razy rzadziej niż w bogatych krajach Unii, np. Belgii, Finlandii czy Holandii - ok. 70 kobiet na 100 tys. w porównaniu do 150 w Finlandii.


Konkurs Zdrowa Gmina ma na celu zachęcenie do bezpłatnych badań profilaktycznych i pokazanie, że nie są one zanadto absorbujące, a dzięki nim można odnieść sukces w leczeniu kobiecego nowotworu. Angażując w promocję badań władze samorządowe, organizatorzy chcą dotrzeć do wszystkich kobiet województwa mazowieckiego, które kwalifikują się do badań w ramach populacyjnych programów profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.


Gminy z województwa mazowieckiego mają jeszcze kilka dni, aby zgłosić się do udziału w konkursie Zdrowa Gmina. Termin mija 12 lutego. Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.konkurszdrowagmina.pl oraz pod adresem email: konkurs@konkurszdrowagmina.pl lub pod numerem telefonu: 22 898 28 63.

Polska Unia Onkologii

Polska Unia Onkologii to pozarządowa organizacja pożytku publicznego. Podejmuje działania wspierające zwalczanie chorób nowotworowych; m.in. zrzesza lekarzy onkologów, organizuje kursy specjalizacyjne, warsztaty i konferencje. Głównym celem Polskiej Unii Onkologii jest prowadzenie działań na rzecz realizacji ustawy o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, która weszła w życie w dn. 1 lipca 2005 r. dzięki pięcioletnim staraniom PUO.

Kolejne cele Unii to:

  • Dążenie do zapewnienia wszystkim chorym na nowotwory powszechnej dostępności do świadczeń medycznych na poziomie zgodnym ze standardami zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia, Unię Europejską, krajowe i zagraniczne towarzystwa naukowe a także zgodnie z założeniami Paryskiej Karty Walki z Rakiem (uchwalonej podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu; 3 - 4 luty 2000 r.)
  • Promowanie i wdrażanie standardów, profilaktyki i opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, europejskich standardów nauczania onkologii w akademiach medycznych i na studiach podyplomowych oraz tworzenia warunków do prowadzenia badań naukowych.
  • Dążenie do zniesienia limitów świadczeń zapewnianych przez referencyjne, wysokospecjalistyczne placówki onkologiczne.
  • Dążenie do ujednolicenia programów nauczania onkologii we wszystkich akademiach medycznych oraz we wszystkich zawodach medycznych związanych z opieką nad chorymi na nowotwory złośliwe

Komentarze do: "Zdrowa Gmina" pomaga walczyć z rakiem w Polsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz