Szukaj

Walcz z endometriozą, zapobiegnij ryzyku raka jajnika

Podziel się
Komentarze0

Obfite i bolesne miesiączki, biegunki, zaparcia, bóle podczas oddawania moczu, a w końcu problemy z zajściem w ciążę – to tylko niektóre objawy choroby, której duża liczba kobiet może być nieświadoma. Mowa o endometriozie, która według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka około 14% kobiet w wieku rozrodczym – w samej Ameryce Północnej, cierpi na nią ponad 5,5 mln pań.Endometrioza jest powszechną chorobą ginekologiczną, gdzie tkanka zwykle rozwijająca się wewnątrz macicy, rośnie poza nią. Nieleczona, może prowadzić do niepłodności oraz raka jajnika.

Pacjentki z endometriozą są zazwyczaj leczone hormonalnie lub chirurgicznie. Badanie opublikowane w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica pokazuje, iż kobiety przechodzące chirurgiczne leczenie endometriozy, mają niższe ryzyko zachorowania na raka jajnika, w przeciwieństwie do kobiet poddanych leczeniu hormonalnemu.

Uprzednie badania wykazały zwiększone ryzyko nowotworowe u kobiet z endometriozą. Natomiast niektóre prace badawcze wykazały przeciwnowotworowe działanie ochronne zabiegów chirurgicznych, takich jak usunięcie macicy czy podwiązanie jajowodów.


Dr Anna-Sofia Melin z Karolinska University Hospital w Sztokholmie, w Szwecji, podkreśla, iż naukowcy pragną poszerzyć wiedzę na temat ryzyka nowotworowego u kobiet, które są poddawane leczeniu.

Korzystając z National Swedish Patient Register, zespół zidentyfikował grupę kobiet ze zdiagnozowaną endometriozą w latach 1969 – 2007. Następnie porównano je z paniami, u których rozpoznano raka nabłonkowego jajnika co najmniej rok po wykryciu choroby.

Wyniki wskazują na istotny związek między chirurgicznym usunięciem jajnika i zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Sugeruje to, iż „pozbycie się” jajnika oraz usuwanie widocznych form endometriozy, chroni kobiety przed późniejszym rozwojem nowotworu.

Jednakże, nie wiadomo do końca, jak sprawa ma się z paniami poddawanymi leczeniu hormonalnemu i ryzykiem raka. Rzecz pozostaje niejasna, dlatego ważne jest dalsze badanie w tej sprawie.

Komentarze do: Walcz z endometriozą, zapobiegnij ryzyku raka jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz