Szukaj

Usunięcie przewodów Fallopa podczas zabiegu histerektomii powinno zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Kolumbii Brytyjskiej podtrzymują, iż usunięcie przewodów Fallopa (czyli jajowodów) podczas przeprowadzania zabiegu histerektomii, albo też podwiązanie jajowodów, może zmniejszyć w bardzo wyraźnym stopniu ryzyko zachorowania na raka jajników. W świetle tych badań, naukowcy z Agencji Onkologii w Kolumbii Brytyjskiej oraz ze szpitala generalnego w Vancouver, chcieliby, aby ginekolodzy w całej prowincji, a także wszędzie w kraju, zmodyfikowali aktualne praktyki i aby wdrożyli także ablację jajowodów podczas dokonywania zabiegów chirurgicznych.



Lekarze nigdy nie uważali za konieczne usuwanie przewodów Fallopa, które łączą jajniki z macicą, w czasie przeprowadzania zabiegu histerektomii. A zwłaszcza wtedy, kiedy operacje nie wymagały interwencji na poziomie jajników. Zresztą, w przebiegu interwencji podwiązania jajowodów, która ma na celu zapobieganie ciąży w sposób definitywny, jajowody nie są usuwane, ale po prostu przecinane albo uniedrażniane.

Według specjalistki w dziedzinie ginekologii i onkologii, pani Sarah Finlayson, badania wykazały, że około połowa przypadków najbardziej letalnej postaci raka jajnika rozwijała się właśnie w przewodach Fallopa, a nie w samych jajnikach. Ta postać raka, który jest bardzo groźnym nowotworem, stanowi około 70% przypadków raka jajnika. A ponieważ nie istnieje żaden test wykrywający ten typ nowotworu i ponieważ symptomy w takich przypadkach mogą być bardzo niewyraźne albo w ogóle nieistniejące, rozpoznanie raka jajnika czasami jest stawiane zbyt późno, kiedy rak jest już w stadium zaawanowanym, albo nawet dał już przerzuty na inne organy.


Doktor Sarah Finlayson wyjaśnia bardziej precyzyjnie: to, o czym myśleliśmy, że jest rakiem jajnika, w rzeczywistości jest rakiem przewodów Fallopa. Fakt usunięcia tych przewodów staje się więc metodą prewencji, chroniącą przed zachorowaniem na tego typu raka.

Kanadyjskie Towarzystwo Raka szacuje, iż u 2 600 Kanadyjek jest rozpoznawana taka czy inna postać raka jajnika. Około 1 750 kobiet umiera w następstwie choroby.

Według pani doktor Sarah Finlayson, większość kobiet, które przeszły już okres menopauzy, a także poddały się zabiegowi histerektomii, każe sobie usuwać przewody Fallopa w tym samym czasie co jajniki, które przestają z czasem produkować estrogen.

Dlatego też tę nową wiadomość kierujemy przede wszystkim do kobiet, które się zbliżają do okresu menopauzy. Do kobiet, które poddają się histerektomii przed menopauzą – potwierdza pani doktor Sarah Finlayson.

Badacze z Kolumbii Brytyjskiej odkryli także, że 20% przypadków raka jajnika było wywołane przez mutacje genetyczne znane pod nazwą BRCA1 oraz BRCA2. Dlatego też naukowcy proszą, aby wykonywano testy genetyczne u wszystkich kobiet cierpiących na tę postać raka, aby zidentyfikować inne przypadki na łonie tej samej rodziny.

Kanadyjskie Towarzystwo Raka szacuje ocenia, iż te dwie nowe strategie – modyfikacja praktyk chirurgicznych oraz testy genetyczne – mogą sprawić, iż liczba zachorowań na raka jajnika różnego typu spadnie nawet o 50%, w przeciągu dwóch najbliższych dziesięcioleci.

Komentarze do: Usunięcie przewodów Fallopa podczas zabiegu histerektomii powinno zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz