Szukaj

Syrop na kaszel pomocny w leczeniu raka piersi?

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych, zakrojonych na niewielką skalę badań wynika, że główny składnik syropu na kaszel może pomóc lekarzom w określeniu odpowiedniej dawki tamoksyfenu, leku powszechnie stosowanego w profilaktyce i leczeniu raka piersi.Organizm wchłania lek na kaszel w podobnym tempie co tamoksyfen, co pozwala lekarzom na wykorzystanie go w testach sprawdzających jak pacjenci reagować będą na przyjmowanie leków na raka piersi.

- Badanie to prowadzi do opracowania metody tworzenia spersonalizowanych leków, co pozwoli na określenie, którzy pacjenci powinni lepiej dostosować dawki tamoksyfenu - powiedział dr Leonidas Koniaris, który zaznajomił się z wynikami owych badań.

Obecnie ciężko jest ustalić pacjentom odpowiednią dawkę tamoksyfenu. Według autorów badania, niewłaściwa dawka może powodować utratę skuteczności działania leku, lub zwiększoną ilość działań niepożądanych.

Zespół badawczy pod kierownictwem Anne-Joy de Graan z Erasmus Medical Center w Rotterdamie skupił się rozstrzygnięciu, czy dekstrometorfan, aktywny składnik leku przeciwkaszlowego, jest metabolizowany przez organizm w mniej więcej podobnym tempie jak tamoksyfen.


- Dekstrometorfan jest tzw. lekiem testowym (ang. probe drug), nieszkodliwą substancją, którą można stosować w celu określenia metabolizmu innego leku - dodała de Graan w informacji prasowej wydanej przez European Cancer Organization.

Autorzy badania podali 30-miligramową dawkę dekstrometorfanu w syropie na kaszel 40 pacjentkom ze stwierdzonym rakiem piersi, a następnie, po dwóch godzinach, podali im tamoksyfen. Przez kolejne 24 godziny naukowcy obserwowali, czy metabolizm leku w organizmach pacjentek przebiegał w tym samym tempie. Założenie to okazało się być prawdziwe.

- Testy z użyciem syropu przeciwkaszlowego wymagają dalszych badań i nie nadają się one jeszcze do stosowania w gabinetach lekarskich - podkreślił Koniaris. Następnym krokiem będzie zatwierdzenie badań i określenie, czy wyniki testów prowadzą w jakiś sposób do poprawy zdrowia pacjentów. Jak dodał Koniaris: „z pewnością wyniki badań wyglądają obiecująco”.

Wyniki opublikowano w trakcie trwania sympozjum „Molecular Targets and Cancer Therapeutics”, które odbyło się w Berlinie. Badanie zaprezentowane na spotkaniach należy traktować jako wstępne, do momentu opublikowania jego wyników w czasopiśmie fachowym.

Komentarze do: Syrop na kaszel pomocny w leczeniu raka piersi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz