Szukaj

Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej: czynnik ryzyka raka endometrium u kobiety?

Podziel się
Komentarze0

Spędzanie długich godzin na siedząco ma być związane z podwyższonym ryzykiem, u kobiet, rozwinięcia się raka endometrium, ujawnia ostatnie badanie. Naukowcy przeprowadzili analizę 14 ostatnich badań na temat związku aktywności fizycznej oraz raka endometrium. Trzy z nich zatrzymały się nad problemem powiązań siedzącego trybu życia oraz raka błony śluzowej macicy.Rezultaty pokazują, że kobiety, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, mają w ten sposób zwiększać w znaczącym stopniu u siebie ryzyko zachorowania na raka endometrium, w porówaniu do tych kobiet, które prowadzą mniej siedzący tryb życia.

Bycie aktywną ma zmniejszać ryzyko, ale nie likwiduje całkowicie wszystkich minusów pozycji siedzącej: zarówno u kobiet, które praktykują intensywną aktywność fizyczną (3 razy albo więcej w tygodniu), tak samo jak i u kobiet, które są mniej aktywne, pozostawanie na siedziąco długimi godzinami ma zwiększać ryzyko zachorowania na raka endometrium.


Badacze potwierdzają mimo wszystko, że liczba i wiarygodność przeprowadzonych badań są wystarczające, aby potwierdzić związek między aktywnością fizyczną oraz rakiem błony śluzowej macicy u kobiet. Ale u kobiet aktywnych, które spędzają mało czasu w pozycji siedziącej, ryzyko to ma być jednak niższe.

Według rezultatów, 22% raka endometrium można by było uniknąć, jeśli uczestniczki badań poświęcałyby 20 minut i więcej na umiarkowaną i intensywną aktywność fizyczną, pięć razy w tygodniu. Procent przypadków raka, którego udało się uniknąć, skacze aż do 34% jeśli, ponad to, kobiety spędzałyby mniej niż 4 godziny dziennie w pozycji siedzącej.

Mechanizmy biologiczne, wywołujące raka endometrium, są coraz lepiej znane. Poza hormonoterapią, która polega głównie na zażywaniu estrogenów, rak endometrium może również się pojawić, jeśli ciało produkuje za dużo estrogenu, czyli hormonu odpowiedzialnego za normalne wytwarzanie błony śluzowej macicy na początku cyklu menstruacyjnego. Ta wysoka produkcja estrogenu może być wywołana przez przewlekły niedobór insuliny, czemu właśnie może zapobiec aktywność fizyczna, wyjaśniają badacze.

Komentarze do: Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej: czynnik ryzyka raka endometrium u kobiety?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz