Szukaj

Rak piersi: związek TDM-1 poprawia skuteczność leczenia

Podziel się
Komentarze3

Nowe lekarstwo określane skrótem TDM-1 zwiększa długość oraz jakość życia kobiet dotkniętych agresywnym rakiem piersi. Na przykład, koniec z wypadaniem włosów. Aczkolwiek, mimo że lek ten jest wyjątkowo obiecujący, to nie oznacza jeszcze możliwości całkowitego wyleczenia raka. Prawdopodobnie jest to jednak jedna z największych rewelacji konferencji naukowej, która jest co roku organizowana przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ASCO, American Society of Clinical Oncology) w Chicago.W tym roku, konferencja ta odbyła się w dniach od 1 do 5 maja.

Terapia TDM-1 polega na połączeniu przeciwciała monoklonalnego z czynnikiem chemioterapeutycznym. Taki duet pozwolił na spowolnienie rozwoju niektórych zaawansowanych nowotworów piersi. Co więcej, odnotowano również niską toksyczność.

Emilia – wstępne rezultaty

Emilia to badanie kliniczne w fazie III, które odnosi się do 980 kobiet chorujących na agresywny nowotwór piersi, określany jako HER2-pozytywny. Dodatkowo, rak ten wiąże się z powstawaniem metastaz. Ten typ nowotworu prezentuje około 20% wszystkich przypadków raka piersi.

Do tej pory, pacjentki z rakiem HER2-pozytywnym były leczone herceptyną (trastuzumab), która jest przeciwciałem monoklonalnym. Pojawienie się herceptyny w 2000 roku zmieniło podejście terapeutyczne do tego typu nowotworów.

W czasie konferencji ASCO, naukowcy zaprezentowali próbę kliniczną, w której współpracowała ponad setka oddziałów szpitalnych. Jak oceniają specjaliści, owa próba kliniczna jest prawdziwą rewolucją.


Pod nazwą TDM-1 kryje się prawdziwe działo przeciwnowotworowe. Składa się ono właśnie z wyżej wspomnianej herceptyny oraz z emtanzyny. Emtanzyna to toksyczna substancja, dlatego też onkolodzy nie chcą jej podawać swoim pacjentom.


Naukowcy stworzyli z tych dwóch substancji kompleks, który jest nazywany ADC (ang. antibody-drug conjugate).

TDM-1 - zwycięski duet

Duet ten blokuje działanie receptora HER2, który jest specyficzny dla tego rodzaju nowotworów, dzięki herceptynie. Dostarcza również substancję chemioterapeutyczną do wnętrzna komórek rakowych. Naukowcy pokreślają, że w ten sposób zdrowe komórki nie ulegają zniszczeniu.

Aby zmierzyć skuteczność tej nowej techniki, międzynarodowa ekipa obserwowała 980 pacjentek. Wszystkie cierpiały na nowotwór HER2-pozytywny z metastazami. Połowie kobiet podano związek TDM-1, a pozostałe zostały objęte leczeniem klasycznym, opartym na capecytabinie i lapatinibie.

Rezultaty? Poziom przeżycia bez postępowania nowotworu wynosił 9,6 miesięcy w grupie z TDM-1. Z kolei w grupie kontrolnej wynosił on  6,4 miesiące. Oznacza to redukcję ryzyka zaostrzenia choroby o 35%.

Skutki uboczne również okazały się mniej liczne, gdyż tylko 40% kobiet z grupy TDM-1 informowało o działaniach niepożądanych, w porówaniu do 57% uczestniczek z grupy kontrolnej. Co istotne, żadna kobieta z grupy TDM-1 nie straciła włosów.

Skuteczniejsza chemioterapia, mniej skutków ubocznych

- Badanie to bardzo wyraźnie pokazało, że doszło do znaczącej poprawy poziomu przeżycia bez postępowania choroby - wyjaśnia dr Veronique Dieras z Institut Curie. - Jest to bardzo zachęcające badanie.

Doktor Kimberly Blackwell z Duke Cancer Institute w Durham, w Karolinie Północnej, dodaje ze swej strony - Leczę wiele pacjentek dotkniętych rakiem piersi, a więc bardzo mnie cieszy pojawienie się leku tak mało toksycznego.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem dotyczącym kobiet, bowiem każdego roku, na całym świecie diagnozuje się ok. 1 400 000 nowych przypadków. Ponad 450 000 kobiet umiera.

Komentarze do: Rak piersi: związek TDM-1 poprawia skuteczność leczenia (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 17:04

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

3

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze