Szukaj

Rak jajnika: nowe terapie celowane na horyzoncie

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Yale School of Medicine zidentyfikowali właśnie kluczowe powiązanie między czynnikami komórek macierzystych, które napędzają wzrost raka jajnika, a rokowaniami dla pacjentki. Badanie opublikowane zostało w Cell Cycle.Główna autorka prac, prof. Yingqun Huang z wydziału ginekologii, położnictwa i nauk o reprodukcji w Yale School of Medicine, wraz z kolegami wykazała, że istnieje związek między tymi dwoma konceptami. A to zrewolucjonizuje metody leczenia raka, zapowiadają uczeni.

Po pierwsze, idea rakowych komórek macierzystych zakłada, że w sercu każdego raka leży mały pakiet trudnych do zidentyfikowania komórek nowotworowych, które zasilają rozrost masy guza.

Czyli przewiduje, że zwykłe terapie zabijają komórki masy guza, ale pozostawiają bogate środowisko, które sprzyja rozwojowi komórek macierzystych raka.


Drugi koncept określa krytyczną rolę mikrośrodowiska dla komórek raka, czyli specjalnego środowiska niezbędnego do rozrastania i rozprzestrzeniania komórek nowotworowych.

Współautorka badania, prof. Nita J. Maihle mówi: obywie idee mają wielkie znaczenie dla terapii dojrzałych guzów litych, takich jak rak jajnika, który jest trudny do wykrycia i wyleczenia.

Pacjentki z rakiem jajnika cierpią z powodu nawracajacych komórek nowotworowych, które są odporne na chemioterapię, co w efekcie prowadzi do niekontrolowanego rozrostu raka i do śmierci.

W omawianym badaniu, uczone zidentyfikowały molekularną podstawę powiązania między tymi dwoma konceptami w raku jajnika.

Dokonały tego przeprowadzając zaawansowane sekwencjonowanie genów, aby wykazać, iż istnieje związek między czynnikiem komórek macierzystych Lin28 i molekułą sygnalizującą BMP4 (ang. bone morphogenic protein 4).

Rezultaty są wspierane przez najnowsze dane molekularne na temat rokowania raka jajnika, które sugerują również aktywną rolę mikrośrodowiska guza dla kancerogenezy raka jajnika, powiedziały badaczki w swoim artykule. Badania te pokazują nowe cele dla rozwoju terapii antynowotworowych.

Komentarze do: Rak jajnika: nowe terapie celowane na horyzoncie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz