Szukaj

Program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" obejmie kolejne województwa

Podziel się
Komentarze0

Co najmniej pięć kolejnych województw wprowadzi w roku szkolnym 2009 - 2010 do szkół ponadgimnazjalnych program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok”. Stało się to możliwe dzięki sukcesowi programu pilotażowego, zrealizowanego wcześniej na Mazowszu. Do programu w roku szkolnym 2008-2009 przystąpiło 320 szkół ponadgimnazjalnych z województwa mazowieckiego (ponad 60 proc.).



Program "Wybierz życie - pierwszy krok" dotyczy profilaktyki raka szyjki macicy. Jest skierowany do uczniów pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Zwraca uwagę na odpowiedzialne zachowania, potrzebę rozmów z bliskimi osobami na tematy związane ze zdrowiem, oraz konieczność regularnych badań profilaktycznych. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że niemal wszyscy rodzice i nauczyciele uznali program za "bardzo" lub "raczej" potrzebny. Podobnie było wśród uczniów. Nauczyciele wysoko ocenili tez jakość materiałów dydaktycznych.

Programowi mazowieckiemu patronują Kurator Oświaty w Warszawie, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie oraz Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (WOK). Organizatorów programu oraz jego współautorki z Fundacji Edukacji Społecznej najbardziej cieszą wyniki badań, mówiące o tym, że uczniowie rozmawiają o problemie z rodzicami. Z badań TNS OBOP wynika, że prawie 80 % rodziców rozmawiało ze swoim dzieckiem na temat lekcji edukacji, a głównymi tematami rozmów były zakażenia HPV i profilaktyka raka szyjki macicy.

- Udało się zrealizować najważniejsze założenie programu, aby np. córki rozmawiały z matkami na temat profilaktyki i dbałości o zdrowie. Ważne było znalezienie równowagi pomiędzy prostym, docierającym do młodzieży językiem i wiedzą medyczną, którą trzeba przy tej okazji przekazać.- mówi prezes Fundacji Edukacji Społecznej Magdalena Ankiersztejn - Bartczak. Prawie 90 % matek zapoznało się z treścią ulotki skierowanej do rodziców, a trzy czwarte z nich przyznało, że skłoniło je to do zrobienia badań cytologicznych.


- Efekty widać choćby po liczbie przeprowadzonych cytologii w województwie mazowieckim. W pierwszej połowie 2008 roku było ich nieco ponad 25 tysięcy, zaś w tym samym okresie 2009 roku już blisko 45 tysięcy - cieszy się doktor Piotr Bobkiewicz, szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na Mazowszu.

- Ewaluacja programu pilotażowego pokazała nam, że takie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Żeby dotrzeć do uczniów z przekazem, potrzebne są nowoczesne nośniki informacji i nowoczesne materiały edukacyjne. Jakość merytoryczną gwarantuje Rada Programowa, w skład której wchodzą m. in. autorytety medyczne. Istotne było poparcie Kuratorium Oświaty jak również duże doświadczenie naszych koleżanek z wydziałów Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych- - mówi Agata Wolska, Kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie.


- Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Od 25 lat w Polsce nic się pod tym względem nie zmienia: co roku rak ten jest wykrywany u blisko 4 tysięcy kobiet. Około połowa z nich umiera. Odsetek kobiet przeżywający 5 lat po rozpoznaniu tego nowotworu jest najniższy w Europie i nie przekracza 50%. - mówi członek Rady Programowej, prof. dr hab. med. Tomasz Niemiec..- W działaniach profilaktycznych dotyczących raka szyjki macicy najważniejsze są te w zakresie profilaktyki pierwotnej, wczesnego wykrywania i leczenia zmian przednowotworowych i raka, a także związane z poprawą skuteczności powszechnych programów badań cytologicznych oraz podnoszeniem świadomości zagrożenia rakiem szyjki macicy i innych chorób wywoływanych zakażeniem wirusem HPV.

- Program edukacyjny, który wpaja młodzieży zachowania prozdrowotne ma szanse zmienić w przyszłości zastraszające statystyki. Nie byłoby wielu rodzinnych tragedii, gdyby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i nie zapominały o badaniach cytologicznych. Dzięki programowi mamy szansę nauczyć młodych ludzi odpowiedzialności za swoje zdrowie, a także sprowokować do zainteresowania się tematem ich rodziców- uważa dr Piotr Bobkiewicz. - Nie przypadkowo tytuł programu edukacyjnego nawiązuje do hasła Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy "Wybierz życie". Córki mogą przekonać matki do robienia cytologii. Same zaś od pierwszego kroku w dorosłość powinny pamiętać także o swoim zdrowiu.

Program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" zakłada cały szereg szkoleń dla nauczycieli i edukatorów z województw mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego oraz organizacje lekcji na temat profilaktyki raka szyjki macicy w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie www.pierwszykrok.edu.pl

Komentarze do: Program edukacyjny "Wybierz życie - pierwszy krok" obejmie kolejne województwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz