Szukaj

Menopauza: wapń zapobiega utracie masy kostnej

Podziel się
Komentarze0

Badacze z National Institute of Nutrition w Hanoi w Wietnamie zaprezentowali na naukowej konferencji International Osteoporosis Foundation's Asia-Pacific Osteoporosis Meeting swoje najnowsze prace na temat korzyści płynących z edukacyjnych interwencji dotyczących przyjmowania wapnia oraz opóźniania utraty masy kostnej u kobiet po menopauzie.Konferencja miała miejsce w Kuala Lumpur, w dniach od 13 do 16 grudnia.

Naukowcy przeprowadzili kontrolowaną próbę w Wietnamie, która obejmowała 140 kobiet, w wieku 55 lat i co najmniej 5 lat po menopauzie. Dieta wszystkich pań była uboga w wapń – mniej niż 400 mg dziennie.

Grupie kontrolnej zaś zaproponowano zajęcia edukacyjne z odżywiania, trwające 18 miesięcy, które miały poprawić spożywanie wapnia.

Po 18 miesiącach, kobiety z tej drugiej grupy w sposób znaczący zwiększyły swoje dzienne dawki wapnia, a testy pokazały, że masa ich kości pozostała stała. Natomiast, w grupie, która nie otrzymała porad na temat odżywiania, masa kostna spadła o 0,5%.


Poziom hormonu PTH (parathyroid hormone, hormon polipeptydowy, produkowany przez przytarczyce, odpowiadający za regulację hormonalną gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie; narządami docelowymi dla PTH są nerki i kości), w trakcie badań spadł u kobiet z grupy pierwszej o 12%, a u kobiet z grupy kontrolnej wzrósł o 32%.

W wielu azjatyckich krajach, poziomy dietetycznego wapnia oraz witaminy D są o wiele za niskie w stosunku do poziomów zalecanych przez WHO.

U kobiet przed menopauzą oraz mężczyzn przed 65 rokiem życia zalecane poziomy do 1000 mg/dzień, natomiast u kobiet po menopauzie i mężczyzn po 65 roku życia – 1300mg/dzień.

Badanie wietnamskich naukowców pokazuje, iż programy edukacyjne dla społeczności mogą poprawić spożywanie wapnia, a tym samym wpłynąć korzystnie na zdrowie kości oraz prewencje złamań u kobiet po menopauzie. Jest to szczególnie ważne dla społeczeństw azjatyckich, gdzie populacje seniorów stale się powiększają.

Badania zostały opublikowane także w Osteoporosis International.

Komentarze do: Menopauza: wapń zapobiega utracie masy kostnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz