Szukaj

Menopauza i depresja

Podziel się
Komentarze4

Menopauza jest doświadczeniem większości kobiet. Badania dotyczące depresji w okresie menopauzy przeprowadziła dr Eleonora Bielawska-Batorowicz z Instytutu Psychologii z Uniwersytetu Łódzkiego oraz zespół naukowców z Akademii Medycznej w Lublinie. Menopauza występuje zwykle u kobiet między 40 a 55 rokiem życia, w społecznościach krajów zachodnich średnio ok. 50 roku życia.Moment ten w życiu kobiety jest przedmiotem zainteresowanie psychiatrów i psychologów. Tradycyjnie sądzono, że w tym okresie występuje więcej zaburzeń psychicznych.

Zespół naukowców z Akademii Medycznej im. prof. F. Skubiszewskiego w Lublinie, dr Aneta Adamiak, dr Jacek Tomaszewski, Paweł Mazur, dr Paweł Skorupski, Paweł Walaszek, prof. dr hab. Tomasz Rechberger oraz Zenon Płachta, przeprowadził badania, których celem pracy była ocena związku pomiędzy występowaniem depresji a poziomami określonych hormonów u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

"Przed rozpoczęciem leczenia, stężenia badanych hormonów nie wykazywały istotnych statystycznie różnic między grupą kobiet z depresją oraz bez tego schorzenia - podsumowują wyniki naukowcy. - Porównanie wartości tych samych parametrów hormonalnych po 3 miesiącach terapii hormonalnej także nie pozwoliło na stwierdzenie istotnych różnic między obiema grupami. Status hormonalny kobiet stosujących terapię, u których ustąpiły objawy depresyjne także nie różnił się istotnie od tych pacjentek, u których depresja utrzymywała się nadal."


Z tego względu zespół naukowców z lubelskiej AM stwierdził, że nie można stwierdzić zależności między poziomem wybranych hormonów a występowaniem zaburzeń o charakterze depresji u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym.

"Depresję w okresie menopauzy tłumaczy hipoteza efektu bezpośredniego, hipoteza domina oraz hipoteza psychospołeczna - wyjaśnia dr Eleonora Bielawska-Batorowicz z UŁ. - Ta ostatnia nie wiąże depresji wyłącznie ze zmianami hormonalnymi, ale głównie z osobowością, stresem oraz postawą wobec menopauzy."

W badaniach prowadzonych przez dr Bielawską-Batorowicz założono, że wystąpienie depresji może być związane z doświadczaniem negatywnych wydarzeń i stresu oraz negatywnej postawa wobec menopauzy. Uczestniczkami badań było ponad 180 kobiet w wieku 45-55 lat.

"Analiza uzyskanych wyników potwierdziła bezpośredni związek między stresem a depresją oraz intensywnością objawów fizjologicznych a depresją w badanej grupie kobiet" - podsumowuje badania dr Bielawską-Batorowicz. Również negatywna postawa wobec menopauzy wpływała na obniżenie nastroju. (PAP)

Polecamy, również artykuł: Depresja

Komentarze do: Menopauza i depresja (4)

Kryśka
Kryśka 20-09-2015 20:28

Ciężkie objawy menopauzy

1

Ja od HTZ uciekałam bo słyszałam bardzo niekorzystne opinie na ten temat.A miałam bardzo ciężkie objawy,które prowadziły do depresji.Na szczęście trafiłam na [reklama],który pozbył się uderzeń gorąca oraz rozdrażnienia d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
bluelle
bluelle 04-03-2009 23:05

Wolę ziołową terapię

1

Po ponad miesiącu stosowania terapii hormonalnej czułam się jeszcze gorzej i zaczęłam szybko przybierać na wadze. Zapisałam się na aqua aerobc, a na stres i bezsenność biore ziołowy Nervomix, polecony przez koleżankę. Ni... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
cofferoman
cofferoman 12-01-2009 16:44

powierdzenie badań naukowców

1

Jak statystyki wykazują wielu ludzi a przede wszystkim kobiet cierpi na depresję, np moja żona 55 lat nie zdajac sobie sprawy z jej przyczyn, o których powyższe arkykuły piszą. Poziom uświadomienia społecznego tego prob... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
amol56
amol56 02-03-2008 18:09

Hormonalna terapia zastępcza nie zabezpiecza przed depresją

1

w 48 roku życia zaczęłam stosować HTZ, która miała pozytywne efekty - zlikwidowanie skoków ciśnienia, napadów gorąca itp. nie miała ona jednak wpływu na stan psychiczny, gdyż w dwa i pół roku później dopadła mnie silna d... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze