Szukaj

Hipnoza pomaga w leczeniu uderzeń gorąca

Podziel się
Komentarze0

Hipnoza pomaga redukować uderzenia gorąca o 75%, tak wynika z badań opublikowanych przez National Center for Complementary and Alternative Medicine. Jest to pierwsze tego typu studium naukowe dotyczące tej dolegliwości, która dotyka około 80 % kobiet w trakcie menopauzy.Jego wyniki zostały opublikowane w Menopause, magazynie North American Menopause Society.

Projekt badawczy może ''podkopać'' obowiązujące wierzenia odnośnie skuteczności leków w porównaniu z placebo. Niestety trudno jest o odpowiednik placebo dla umysłu.

Grupa naukowców z Mind Body Medicine Research Laboratory na Baylor University, Waco (Texas), wraz z przedstawicielami z School of Nursing na Indiana University w Indianapolis i College of Education na University of Texas, podjęła się przeprowadzenia tego eksperymentu.

Przypadkowe wybrane uczestniczki badania poddano hipnozie. Konkretniej: kobiety brały udział w sesjach hipnozy pięć razy w tygodniu. Głównym celem było wyciszenie uczestniczek, uspokojenie ich. Odsłuchiwały one instrukcje na temat tego, co mają robić każdego dnia.


Wyniki dowiodły ogólnej poprawy samopoczucia w wielu aspektach, jak choćby poprawa zdolności interpersonalnych czy unikanie negatywnego myślenia.

Warto dodać, że nagranie, które kobiety codziennie słuchały, zawierało informację o uderzeniach gorąca.

Każda z uczestniczek badania notowała liczę uderzeń gorąca każdego dnia. Oprócz tego były one pod stała obserwacją dzięki czujnikom umieszczonym na ich skórze. Po 12 tygodniach kobiety zaobserwowały spadek liczy napadów gorąca o 75%, a według czujników spadek ten wyniósł 57%.

Dodatkowo uczestniczki badania zanotowały mniejszy wpływ tej uciążliwej dolegliwości na ich codzienne życie i poprawę jakości snu. Poza tym były one bardzo zadowolone z samego leczenia.

Nie jest do końca jasne jak hipnoza leczy uderzenia gorąca. Autorzy badania sugerują, że może tu chodzić o poprawę funkcji układu przywspółczulnego. Jest on często nazywany „układem od odpoczywania i trawienia”, który hamuje układ współczulny, albo ten od „walki i ucieczki”, który kontroluje funkcje organizmu, które nasilają się podczas uderzeń gorąca, jak pocenie czy liczba uderzeń serca.

Komentarze do: Hipnoza pomaga w leczeniu uderzeń gorąca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz