Szukaj

Estrogen uśmierza bóle stawów

Podziel się
Komentarze0

Kobiety w okresie postmenopauzalnym, które często cierpią z powodu bólów w stawach, mogą znaleźć długoterminową ulgę dzięki zażywaniu estrogenu, jak informuje badanie oparte na danych Women’s Healht Initiative i opublikowane w magazynie Menopause.Poprzednie prace nad działaniem hormonu na bóle stawów dały sprzeczne rezultaty, więc naukowcy postanowili przyjrzeć się wynikom kobiet objętych programem Estrogen-Alone (WHI), w którym pacjentki po histerektomii dostawały do zażywania sam estrogen bądź placebo.

Dr Rowan Chlebowski, autor badania z Los Angeles Biomedical Center, mówi: - Odkryliśmy, że kobiety po menopauzie, które otrzymywały lek oparty jedynie na estrogenie, donosiły o znacząco rzadszych bólach stawowych, w porównaniu do kobiet zażywających placebo.


Pośród 10 739 kobiet z programu Estrogen-Alone, 77% doświadaczało bólów stawów, a 40% puchnięcia w stawach. Rok po wdrożeniu terapii, częstotliwość bólów stawowych była mniejsza u kobiet zażywających estrogen  - 76,3% do 79,2% dla grupy placebo.

To samo stwierdzono po trzech latach: 74,2% do 79,8%.

Dr Chlebowski podsumowuje: - Odkrycia te sugerują, że estrogen może przynosić skromną, ale trwałą ulgę kobietom w okresie postmenopauzalnym, cierpiącym na bóle stawowe.

- Kobiety powinny skonsultować się ze swoimi lekarzami, aby rozważyć terapeutyczną wartość estrogenu w stosunku do znanego ryzyka, które wiąże się z hormonalną terapią zastępczą stosowaną w menopauzie, i aby ustalić najmniejszą możliwą dawkę do zażywania przez jak najkrótszy okres - sugeruje dr Chlebowski. - Nasze dane pokazują, że zażywanie estrogenu może być bezpieczne przez około 5 lat.

Komentarze do: Estrogen uśmierza bóle stawów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz