Szukaj

Zdrowa dieta u niemowląt zapobiega późniejszej otyłości

Podziel się
Komentarze0

Promowanie zdrowej diety od niemowlęctwa zapobiega otyłości dziecięcej i wystąpieniu chorób przewlekłych. To stwierdzenie z badań opublikowanych w najnowszym numerze australijskiego i nowozelandzkiego Journal of Public Health.

Badanie prowadzone przez doktor Rebeccę Byrne z Queensland University of Technology w Brisbane wzięło pod lupę ilość oraz różnorodność potraw i napojów spożywanych przez dzieci w wieku 12-16 miesięcy.

- Wiek niemowlęcy jest decydującym momentem w rozwoju długoterminowych preferencji żywieniowych, ale jest to także wiek, w którym zaczyna się żywieniowa autonomia, niezależność, ale również grymaszenie podczas posiłków - twierdzi doktor Byrne.

Otyłość u dzieci w Australii podwoiła się od 1986 roku, z czego około 21% dzieci w wieku 2-3 lat jest już sklasyfikowanych jako otyłe.

Dieta, która odpowiada dziecku, a także zawiera wszystkie składniki z pięciu grup żywności jest ważna, ponieważ dowody wskazują, że preferencje żywnościowe rozwijają się już w tym wieku i utrzymują w życiu dorosłym.

Jakie grupy żywności powinniśmy zatem zawrzeć w diecie naszych pociech? Takie same jak te, które powinny się znaleźć w diecie dorosłego, czyli:

  • chleb, ziemniaki oraz inne produkty zbożowe,
  • owoce i warzywa,
  • mięso, ryby i produkty zamienne,
  • mleko i przetwory mleczne,
  • tłuszcze i cukry.

Należy pamiętać jednak, by produkty te wprowadzać stopniowo, jednocześnie pamiętając, że nie w każdej postaci są one odpowiednie dla małych dzieci. Przykładowo, lepiej zamienić na początku mąkę białą na mąkę razową, a sól morską na sól nierafinowaną. Jeśli chodzi o warzywa, można podawać je codziennie, w szczególności warzywa strączkowe. Po 15 miesiącu do diety można wprowadzić również warzywa kiszone. 

- Mimo, że większość małych dzieci miało zróżnicowaną dietę, prawie wszystkie dzieci spożywały pokarmy, które jednogłośnie możemy uznać za zupełnie niepotrzebne w tym wieku, takie jak choćby biszkopty - podkreśla doktor Byrne.

Anna Migdał

Komentarze do: Zdrowa dieta u niemowląt zapobiega późniejszej otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz