Szukaj

Zapalenie spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek u dzieci ma wiele przyczyn. Do najpopularniejszych przyczyn infekcyjnego zapalenia spojówki należą bakterie i reakcje alergiczne. Stany zapalne spojówek wywołują również takie mikroorganizmy jak wirusy, chlamydie i pierwotniaki. W przypadku noworodków zapaleniu spojówek często towarzyszą powikłania, które dotykają zarówno narząd wzroku, jak i cały organizm.

Zapalenie spojówek u dzieci

W zapaleniu spojówek u dzieci kluczowe jest szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy. Ważną rolę odgrywa tu znalezienie przyczyny, ponieważ zapalenie wywołane kurzem, urazem mechanicznym lub zatarciem oka brudną ręką często przechodzi samo i nie wymaga zaawansowanego leczenia. Jednak w przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek konieczna jest pomoc specjalisty.

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

Istnieje wiele rodzajów zapalenia spojówek, które można wyleczyć domowymi sposobami, które czasem rodzice mogą wspomóc preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Warto pamiętać, że niektóre formy zapalanie spojówek u dzieci są groźne i prowadzą do poważnych powikłań.

Wiosenne zapalenie spojówek

Wiosennemu zapaleniu spojówek często towarzyszy zapalenie rogówki. Jest to ciężka, przewlekła i nawracająca choroba. Dotyka zarówno dzieci i dorosłych, ale zdecydowanie częściej chłopców niż dziewczynki.

W typowych przypadkach zaczyna się przed dziesiątym rokiem życia i trwa średnio od czterech do dziesięciu lat. Na początku może mieć charakter sezonowy, ale u części osób po 3 trzech latach chorowania objawy zaczynają się utrzymywać cały rok.

Choroba zazwyczaj objawia się świądem, światłowstrętem, pieczeniem i łzawieniem. Śluzówka jest obrzęknięta, przekrwiona i towarzyszy temu śluzowa wydzielina. Leczenie jest trudne, a w niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Atopowe zapalenie spojówek

Problemy z narządem wzroku pojawiają się u 20-43% osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie spojówek zalicza się do nieinfekcyjnego rodzaju zapalenia spojówek, które niestety może prowadzić do ślepoty.

Pojawia się u starszych dzieci w wieku kilkunastu lat, jednak największą liczbę zachorowań odnotowuje się u osób między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Objawy utrzymują się praktycznie cały rok i nasilają się sezonowo.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

Domowe sposoby na zapalenie spojówek dzieci

Przed przystąpieniem do pielęgnacji oczu należy zachować podstawowe zasady higieny, czyli umyć ręce. Do przemywania oczy stosuje się przegotowaną wodę, sól fizjologiczną lub świeżo przyrządzony napar ze świetlika. Ważne jest, aby w trakcie przemywania wacik przesuwać od zewnętrznej strony oka w kierunku nasady nosa.

Do przemywania oczu nie stosuje się naparu z rumianku i herbaty, która zawierając garbniki prowadzi do jeszcze większego podrażnienia. Jeśli po kilku dniach stosowania domowych sposobów nie pojawi się poprawa, a dodatkowo wystąpi między innymi gorączka, obrzęk i zaczerwienienie oka, należy udać się z dzieckiem do lekarza.

Leki stosowane w leczeniu zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek często leczy się antybiotykami. Niektórzy specjaliści uważają, że najlepszym wyborem są fluorochinolony czwartej generacji, które charakteryzuje wysoka skuteczność.

W alergicznych zapaleniach spojówek stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, które działają na cały organizm. Miejscowo stosuje się natomiast niesteroidowe leki przeciw zapalne, takie jak diklofenaksodu, ketorolac czy flurbiprofen.

W wyjątkowo ciężkich przypadkach pojawia się konieczność włączenia dodatkowych leków, do których zalicza się między innymi fludrokortyzon, deksametazon i prednizolon. Mają one poważne skutki uboczne, dlatego ich stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską i tylko w przypadkach, gdy inne leczenie okazuje się nieskuteczne.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Zapalenie spojówek u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz