Szukaj

Roztocza lubią zimę. Jak się przed nimi bronić?

Podziel się
Komentarze0

Czy twój maluch często kaszle i ma wiecznie czerwony nosek? To nie musi być przeziębienie! Pamiętaj, że w okresie jesienno - zimowym roztocza mają wyjątkowo sprzyjające warunki do życia. Ogrzewane i niewietrzone pomieszczenia to miejsca, w którym te małe pajęczaki czują się najlepiej. Mnożą się, a ich odchody wywołują u naszych bobasów alergię. Chroń swojego maluszka stosując parę prostych zasad.Po pierwsze - dziecięcy pokoik


Często rodzice w oczekiwaniu na przyjście na świat maleństwa urządzają jego pokoik rozkosznymi zasłonami, wielkimi pluszakami i miękkimi dywanami czy wykładzinami. Jest to podstawowy błąd. Projektując pokój dla dziecka pamiętajmy, że tego typu dekoracje należy ograniczyć do minimum. Są one największym siedliskiem kurzu i roztoczy, które mogą uczulić naszego bobasa. Jeśli posiadasz w domu tapicerowane meble, grube narzuty czy kotary odkurzaj je przynajmniej dwa razy w tygodniu. Łóżeczko malucha powinno mieć szuflady na pościel i nowy, lekki materac, łatwy do zdejmowania i wietrzenia. Pamiętaj również o hipoalergicznych kołdrach.

Na rynku dostępne są lekkie wielosezonowe wypełnienia, które są specjalnie przystosowane do częstego prania np. kołderka Ingeo™ marki Feretti. „Nasze kołderki mają również właściwość bakteriostatyczną, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni. Zapewnia to nie tylko zdrowy sen dziecka, pozwala także utrzymać pościel świeżą i pachnącą przez dłuższy czas.” - mówi Karolina Stradomska, ekspert marki Feretti. Roztocza nie lubią niskich temperatur, dlatego w mroźne dni wietrz pościel bobasa i pluszaki na balkonie. Misie możesz również włożyć na 24 godziny do zamrażarki. Pościele oraz poszewki należy prać i wymieniać regularnie, najlepiej co tydzień.


Po drugie – sprzątnie

Mając w domu bobasa uczulonego na roztocza musisz szczególnie dbać o czystość. Pamiętaj jednak, że codzienne sprzątanie nie powinno odbywać się przy dziecku. Gdy ścielisz łóżko lub ścierasz kurze, roztocza unoszą się w powietrzu. Dlatego zanim wpuścisz do pokoju swojego malucha, otwórz okna i wywietrz pomieszczenie. Blaty, półki, parapety i szafki najlepiej przecierać na mokro, a potem szybko wytrzeć je suchą ściereczką. Możesz również używać preparatów antystatycznych, które ograniczają gromadzenie się kurzu.

Przed użyciem sprawdź na opakowaniu czy nie ma ostrzeżenia przed rozpylaniem go w domu, w którym są chorzy na astmę. Warto wyposażyć się również w odkurzacz wodny lub model ze specjalnym mikrofiltrem. One najlepiej zwalczają roztocza. Gdy nie masz możliwości zakupu  nowego odkurzacza, zakładaj podwójny worek w tym, którego używasz. Pamiętaj również, że korzystanie z  nawilżacza oraz suszenie prania w domu alergika jest niewskazane, ponieważ roztocza najlepiej rozwijają się w wilgotnych pomieszczeniach.

Komentarze do: Roztocza lubią zimę. Jak się przed nimi bronić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz