Szukaj

Pediatria wzmacnia system immunologiczny przez suplementację cynku

Podziel się
Komentarze0

Według nowego badania opublikowanego w The Cochrane Library suplementy cynku zmniejszają biegunkę i inne zakażenia u niedożywionych dzieci, a nawet mogą zapobiec śmierci.

Cochrane skupia się na cynku jako środku zapobiegania  śmierci u dzieci, w tym zgonów z powodu biegunki- jednym z największych zabójców dzieci poniżej piątego roku życia.

Cynk jest mikroelementem, który pomaga w rozwoju oraz uodparnia system  nerwowy i rozrodczy. Szacuje się, że więcej niż jedna na sześć osób na całym świecie ma niedobór cynku oraz, że jedno na 58 zgonów dzieci w wieku poniżej pięciu lat, jest związane właśnie z niedoborem cynku. Schorzenie to  jest powszechne w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce i części Ameryki Łacińskie.

Autorzy badania byli zainteresowani, czy suplementy cynku mogą zmniejszyć  ryzyko  śmierć  i chorób u dzieci.  Sprawdzili oni dane z 80 badań obejmujących od 205 do 401 dzieci w wieku od sześciu miesięcy do dwunastu lat, przede wszystkim z  krajów o niskich i średnich dochodach. Ogólnie, stwierdzono, że z suplementacji cynku mogą korzystać dzieci w ramach szerszych programów w celu rozwiązania problemów zdrowotnych i żywieniowych w tych krajach.

- Należy pamiętać, że suplementy nie zastępują dobrze zbilansowanej diety - powiedział starszy pracownik naukowy profesora Zulfiqar Bhutta z Centrum Doskonałości Kobiety i zdrowia dziecka, Aga Khan. - Jednak w krajach, w których niedobór cynku jest powszechny, suplementy mogą pomóc w zmniejszeniu śmiertelności dzieci – dodał.

- Te dzieci, które miały dobry poziom cynku, rzadziej cierpiały na atak biegunki.  Gdy naukowcy przyjrzeli się różnicy wzrostu, zobaczyli, że dzieci, którym podawano cynk były nieco wyższe w porównaniu do tych, którym nie dostarczano tego mikroelementu. Jednak zdrowe odżywianie jest ważne nawet  dla wzrostu. Jedzenie żywności o zrównoważonej energii i białka i mikroelementów prawdopodobnie ma duży wpływ na wiele niedożywionych dzieci - powiedział Evan Mayo – Wilson.

Mimo, że suplementy cynku były związane ze częstotliwością wymiotów, naukowcy uważają, że generalnie cynk daje wiele korzyści. Dr David Tovey, redaktor naczelny, Cochrane, powiedział: - Politycy w krajach o niskich i średnich dochodach potrzebują dowody, które bezpośrednio odpowiadają na potrzeby swoich usług zdrowotnych. Ten kompleksowy przegląd robi bardzo cenny wkład do bazy dowodów, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia.

Inez Brodowska

Komentarze do: Pediatria wzmacnia system immunologiczny przez suplementację cynku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz