Szukaj

Kontakt matki z plastikiem może mieć wpływ na świszczący oddech dziecka

Podziel się
Komentarze0

Dzieci urodzone przez kobiety wystawione na działanie bisfenolu A (BPA) we wczesnej ciąży mogą być bardziej narażone na świszczący oddech we wczesnym okresie życia - wynika z nowych badań.


Bisfenol A jest powszechnie stosowany w produktach konsumenckich, w tym w twardych plastikowych pojemnikach na żywność, butelkach na wodę oraz w wierzchniej warstwie metalowych opakowań i puszek po napojach. Naukowcy zauważają, że w Stanach Zjednoczonych ten związek chemiczny występuje u około 90% ludności.

W badaniu udział wzięło 367 par matek ze swoimi niemowlętami. Poziomy zawartości BPA stwierdzano na podstawie badań próbek moczu matek w 16 i 26 tygodniu ciąży oraz po porodzie. Rodzice następnie co 6 miesięcy przez okres 3 lat raportowali na temat objawów świszczącego oddechu u swoich dzieci.

Badania wykazały, że 99 procent dzieci zostało urodzonych przez matki z wykrywalnym BPA w moczu. Powiązanie pomiędzy poziomem BPA a świszczeniem stwierdzono wyłącznie u najmłodszych dzieci.


Wśród dzieci w wieku 6 miesięcy te, których matki miały najwyższą zawartość BPA w trakcie ciąży, były dwa razy bardziej narażone na charczenie niż dzieci matek z niskim poziomem BPA. W wieku 3 lat u dzieci nie odnotowywano już żadnych różnic dotyczących tej przypadłości.

Badania wykryło powiązanie pomiędzy świszczącym oddechem u dzieci i wysokimi poziomami we wczesnej ciąży (do 16 tygodnia), ale już nie w przypadku pomiarów BPA dokonywanych w 26 tygodniu oraz po porodzie.

- Konsumenci muszą posiadać więcej informacji na temat związków chemicznych znajdujących się w produktach, które kupują, aby mogli podejmować świadome decyzje - powiedział główny autor badania, dr Adam J. Spanier, adiunkt pediatrii i nauk o zdrowiu publicznym na Penn State College of Medicine.

- Konieczne są dodatkowe badania w tej dziedzinie, w celu określenia, czy powinno się podejmować środki prawne w celu ograniczenia wystawienia ludzi na działanie tego związku - powiedział Spanier.

Zasugerował, że kobiety w wieku rozrodczym powinny unikać produktów wytworzonych przy użyciu bisfenolu A, dopóki nie będziemy posiadać dokładniejszych informacji na temat jego szkodliwości.

Wyniki badania zaprezentowano na corocznym spotkaniu Pediatric Academic Societies w Denver.

Komentarze do: Kontakt matki z plastikiem może mieć wpływ na świszczący oddech dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz