Szukaj

Karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku niekoniecznie korzystne dla dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Chyba większość z nas przyzna, że karmienie piersią jest najkorzystniejszą metodą karmienia dziecka. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców stwierdzenie to nie jest do końca jednoznaczne.


Zespół naukowców z University College London wykazał, że karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia niemowlęcia niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla jego zdrowia.

W raporcie z badań - opublikowanym w czasopiśmie British Medical Journal - możemy wyczytać, że dzieci karmione przez pierwsze sześć miesięcy życia wyłącznie mlekiem matki cierpią na niedobór żelaza i mogą być bardziej podatne na alergie, jak i chorobę trzewną (celiakię).  W związku z tym naukowcy zalecają, aby dzieciom podawać pokarmy stałe już w czwartym miesiącu.

Jest to jednak sprzeczne z wieloma istniejącymi wytycznymi.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta karmić wyłącznie piersią przez sześć miesięcy.

- Wiele krajów zachodnich, wliczając 65 procent państwo członkowskich Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, nie stosuje się do tego zalecenia w pełni lub w ogóle - powiedzieli autorzy badania.


Badanie przeprowadzone w 2007 roku w USA wykazało, że niemowlęta karmione wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia były „bardziej narażone na anemię niż te, którym podawano pokarmy stałe od czwartego do szóstego miesiąca”.


Naukowcy jednak nadal zachowują ostrożność i zalecają, aby matki w krajach rozwijających się nadal trzymały się wyłącznie karmienia piersią ze względu na dużą zachorowalność i śmiertelność spowodowaną infekcjami.

W krajach rozwiniętych natomiast tego typu praktyka „może prowadzić do niepożądanych skutków zdrowotnych oraz może ograniczyć perspektywy zapoznawania dziecka z nowymi smakami”.

- W szczególności gorzki smak może mieć znaczenie w późniejszej akceptacji zielonych warzyw, co z kolei może w przyszłości odbić się na preferencjach żywieniowych i ograniczyć zdrową dietę i doprowadzić np. do otyłości - podkreślają naukowcy.

Najnowsze statystyki z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom pokazują, że tylko 13 procent dzieci było karmionych wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze sześć miesięcy życia.

W raporcie opublikowanym w lipcu 2010 r. w czasopiśmie Pediatrics naukowcy zwrócili uwagę na fakt, iż „karmienie wyłącznie piersią do czwartego miesiąca, a następnie z wprowadzeniem pokarmów stałych, wpływało znacznie na zmniejszenie chorobowości układu oddechowego i przewodu pokarmowego niemowląt”.

Autorzy raportu przyznali również, że wnioski z ich badań „popierają strategię polityki zdrowotnej promującą w krajach uprzemysłowionych karmienie wyłącznie piersią przez przynajmniej cztery, a najlepiej sześć miesięcy.”

Komentarze do: Karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku niekoniecznie korzystne dla dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz