Szukaj

Karmienie piersią a leki antydepresyjne – korzyści przeważają

Podziel się
Komentarze0

Kobiety karmiące piersią są ostrzegane przed tym, że wszelkie leki mogą wpłynąć na ich mleko, co sprawia, że młode matki unikają zażywania antydepresantów. Ale nowe badania sugerują, że u kobiet, które zażywają leki antydepresyjne, karmienie piersią przebiega bardziej efektywnie, kiedy kontynuują one swoje leczenie.

Wiele młodych matek doświadcza szybkich zmian nastrojów i ataków płaczu, które szybko mijają, jednak część matek cierpi na depresję zwaną poporodową.

Depresja poporodowa jest leczona terapeutycznie i przez leki, jednak właśnie leki mogą wpłynąć na jakość mleka karmiącej matki. Jednak symptomy depresji nie mogą być nieleczone i lekceważone – mogą one wpłynąć na stosunek matki do dziecka i jej niemożność wykonywania codziennych zadań. Do tych symptomów zalicza się bezsenność, podenerwowanie, agresję, zmiany nastrojów, a nawet chęć skrzywdzenia siebie lub dziecka.

11% Amerykanów powyżej 12. roku życia spożywa antydepresanty. Kobiety 2,5 razy częściej przyjmują leki niż mężczyźni. Zbadano 368 kobiet, które przyjmowały leki antydepresyjne przed urodzeniem dziecka. Kobiety, które przestały brać leki, straciły również możliwość karmienia piersią. Dr Luke Grześkowiak twierdzi, że 33% kobiet, które kontynuowały branie leków podczas ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, odczuwały pozytywne korzyści podczas karmienia dziecka. Pozostałe kobiety zaprzestawały karmienia piersią wcześniej niż po rekomendowanych sześciu miesiącach. Matki, które karmiły piersią, były mniej narażone na raka piersi czy jajnika.

Co można zrobić, aby lepiej przetrwać depresję poporodową? Należy unikać alkoholu i utrzymywać dobrą formę fizyczną, prowadzić aktywny tryb życia. Matki powinny zakładać sobie realistyczne plany i nie starać się zrobić wszystkiego, a wręcz znaleźć chwilę czasu dla siebie. Nie można się także izolować – pomóc powinna również terapia.

„Jeśli matki przyjmują leki antydepresyjne, powinny być wspierane przez rodzinę, znajomych oraz lekarzy w kontynuowaniu terapii, wiedząc, że dobre karmienie piersią będzie korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka” – dodaje dr Grześkowiak.

Opracowała: Katarzyna Kupczyk

Komentarze do: Karmienie piersią a leki antydepresyjne – korzyści przeważają

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz