Szukaj

“... Ale słowa mogą mnie naprawdę skrzywdzić”

Podziel się
Komentarze0

Psychiczne nękanie może być groźne dla dzieci, mówi badacz McMaster. Specjaliści dodają, że psychiczne nękanie może być równie szkodliwe dla zdrowia fizycznego, umysłowego i emocjonalnego małego dziecka, jak klaps, uderzenie lub kopnięcie.Chociaż trudno to ustalić, może to być najdotkliwszą i najbardziej rozpowszechnioną formą nękania i lekceważenia dzieci, mówią eksperci Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) w oświadczeniu nt. maltretowania psychicznego w sierpniowym wydaniu czasopisma Pediatrics.

Znęcanie psychiczne obejmuje czyny takie jak: poniżanie, oczerniania, terroryzowanie, wyzyskiwanie, emocjonalne lekceważenie lub demoralizowanie dziecka w stopniu zagrażającym jego dobru, mówi dr Harriet MacMillan, profesor w departamentach Psychiatrii, Neurologii Behawioralnej i Pediatrii w McMaster University's Michael G. DeGroote School of Medicine i w Offord Centre for Child Studies. Jest ona jednym z trzech autorów oświadczenia i przewodzi badaniom dziecka na Uniwersytecie McMaster.

Mówimy o skrajnościach i prawdopodobieństwie wyrządzenia szkody, wynikającym z zachowania, które sprawia, że dziecko czuje się bezwartościowe, niekochane lub niechciane, powiedziała MacMillan i przytoczyła przykład matki, pozostawiającej swoje niemowlę cały dzień w łóżku lub ojca, który angażuje swoje nastoletnie dziecko w praktyki związane z narkotykami.


Rodzic podnoszący głos na rozkrzyczanym boisku, proszący dziecko po raz ósmy o włożenie butów do biegania, nie znęca się psychiczne, stwierdziła MacMillan, ale codzienne pokrzykiwanie i mówienie, że "dziecko to straszna osoba, a rodzic żałuje, że przyczynił się do jego narodzin", to przykład potencjalnie bardzo szkodliwej interakcji.


Znęcanie psychiczne zostało opisane w literaturze naukowej już ponad 25 lat temu, ale nie zostało w pełni poznane, podkreśliła MacMillan, dodając, że jego skutki mogą być równie szkodliwe, jak innych rodzajów maltretowania.

Raport zwraca uwagę, że psychiczne maltretowanie zakłóca rozwój dziecka. Takie nadużycia zostały powiązane z zaburzeniami więzi emocjonalnych, problemami w rozwoju i edukacji, problemami socjalizacyjnymi i zachowaniami destrukcyjnymi.

Skutki psychicznego znęcania się w okresie pierwszych trzech lat życia mogą być szczególnie głębokie. Taka forma znęcania się może pojawiać się w różnych typach rodzin, ale jest częściej spotykana w domach stresogennych z konfliktami rodzinnymi, problemami ze zdrowiem psychicznym, przemocą fizyczną, depresją lub uzależnieniami.

Chociaż istnieje kilka badań ukazujących powszechność występowania nękania psychicznego, w oświadczeniu zaznaczono, że badania dużych społeczności w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych ujawniły, że około 8% do 9% kobiet i 4% mężczyzn ujawniło narażenie na poważne nękanie psychiczne w dzieciństwie.

Oświadczenie podkreśla, że pediatrzy muszą być wyczuleni na prawdopodobieństwo nękania psychicznego, mimo że mamy niewiele dowodów na skuteczność pomocy.

Sugeruje to, że współpraca między pediatrami, psychiatrami i specjalistami ochrony dzieci jest kluczowa dla pomagania zagrożonemu dziecku.

Wraz z MacMillan oświadczenie przygotowali: dr Roberta Hibbard pediatra z Indiany, ekspert w kwestii nadużyć i zaniedbywania dzieci; Jane Barlow, profesor Zdrowia Publicznego Młodzieży na Uniwersytecie w Warwick, jak również Komitet ds. Przemocy i Zaniedbywania Dzieci, Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i Komitet ds. Znęcania się i Przemocy wobec Dzieci.

Komentarze do: “... Ale słowa mogą mnie naprawdę skrzywdzić”

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz