Szukaj

Zwyrodnienie plamki żółtej: dieta na ratunek

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest pierwszą przyczyną niedowidzenia w krajach uprzemysłowionych. Choroba pojawia się w większości przypadków po 50 roku życia i dotyka 1 osobę na 3 w wieku powyżej 70 lat. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem oznacza uszkodzenia plamki żółtej znajdującej się w siatkówce, co wpływa negatywnie na widzenie centralne.Na tę chorobę degeneracyjną nie mamy jeszcze skutecznego lekarstwa, a naukowcy nieustannie pracują nad metodami zapobiegania jej ewolucji do cięższych postaci.

Dwa nowe badania, które właśnie zostały opublikowane, potwierdzają, iż dieta jest bardzo ważna, jeżeli chcemy skutecznie zapobiegać i zahamować ewolucję zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

A konkretniej mówiąc: nie możemy bagatelizować znaczenia mikroodżywiania.

Pierwsze z tych badań opublikował amerykański instytut NIH (National Institute of Health). Przeprowadzono je na 4 200 pacjentach w 80 centrach opieki oftalmologicznej.


Wykazało, że suplementacja karotenoidami powiązanymi z oligowitaminami o 26% zmniejsza ryzyko zaawansowanej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Drugie badanie, którym kierował prof. Eric Souied z Centre Hospitalier Intercommunal de Creteil we Francji, trwało trzy lata i objęło obserwacją 800 pacjentów.

Tutaj uczeni wykazali, że suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 równie pozytywnie wpływa na zahamowanie rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Wyniki tych obserwacji wykazują, że omega-3 o 68% zmniejszają ryzyko zaawansowanej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Są to niewątpliwie bardzo dobre nowiny, które w dodatku pojawiają się w momencie, kiedy Francuzi obchodzą Narodowe Dni Informacji i Wykrywania Zwyrodnienia Plamki Żółtej Związanego z Wiekiem (24 – 28 czerwiec).

W ciągu tych kilku dni obywatele Francji mogą odwiedzić oftalmologów, którzy przeprowadzą testy w kierunku tej choroby. Zachęcane do tego są przede wszystkim osoby, które ukończyły 50 rok życia, ponieważ na początku rozwoju zaburzenie to przebiega bezobjawowo.

Komentarze do: Zwyrodnienie plamki żółtej: dieta na ratunek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz