Szukaj

Zmiany w stylu życia wydłużają telomery!

Odżywiaj się zdrowo, ćwicz, medytuj, otaczaj się przyjaciółmi i rodziną – wszystkie te czynniki są powiązane z lepszym zdrowiem. A teraz nowe badanie, opublikowane w The Lancet Oncology, pokazuje, że nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić je w życie.Naukowcy udowodnili, że wprowadzenie zdrowych zmian do stylu życia może mieć wpływ na starzenie i na choroby powiązane ze starzeniem na poziomie komórkowym.

Zdrowe zmiany bowiem wydłużają telomery, czyli osłonki chroniące końcówki chromosomów, zupełnie tak jak plastikowe osłonki chronią sznurówki przed strzępieniem się.

Krótsze telomery powiązano już z komórkowym starzeniem i większym ryzykiem chorób, takich jak rak i demencja, a także z przedwczesną śmiercią.

Dr Dean Ornish z University of California mówi: - Wiemy, że niezdrowa dieta, palenie, chroniczny stres emocjonalny, samotność i depresja skracają telomery. Ale jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że możemy je wydłużyć!


W swoim badaniu dr Ornich przyjrzał się 35 mężczyznom z niskim ryzykiem raka prostaty, których nie leczono, lecz tylko aktywnie obserwowano.

Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna miała zmienić styl życia, włączając w to przejście na zdrowe jedzenie (dieta wegańska na przykład), ćwiczenia, wsparcie społeczne oraz techniki kontroli stresu.

Druga grupa mężczyzn nie wprowadziła żadnych zmian do swojego stylu życia. Obserwacje trwały 5 lat.

Na samym początku i na końcu badania zmierzono także długość telomerów u każdego uczestnika.

Okazało się, że długość telomerów w pierwszej grupie wzrosła przeciętnie o 10%. W drugiej grupie długość telomerów zmniejszyła się średnio o 3%.

Poza tym okazało się, że to, o ile wydłużyły się telomery u uczestników, było proporcjonalne do tego, w jakim stopniu mężczyźni wprowadzali zdrowe zmiany do swojego stylu życia. Inaczej mówiąc – im więcej zmian, tym większe wydłużenie telomerów.

Badania nad telomerami to w dalszym ciągu bardzo młoda dyscyplina wiedzy, dlatego potrzebne są dodatkowe prace, które pozwolą zrozumieć, co dokładnie oznacza 10-procentowe wydłużenie telomerów, jeżeli chodzi o choroby i ryzyko zgonu.

Komentarze do: Zmiany w stylu życia wydłużają telomery!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz