Szukaj

Zielona herbata poprawia pamięć

Zielona herbata ma wiele naukowo dowiedzionych zdrowotnych właściwości. Można dodać kolejną. Nowe badanie na Uniwersytecie Bazylejskim, opublikowane w dzienniku Psychopharmacology, przedstawia pierwsze znane przypadki, jak zielona herbata może działać na czynności poznawcze, takie jak pamięć. To wspaniale wieści, ponieważ mogą być pomocne w leczeniu demencji starczej i innych przypadłości neurologicznych.

Badania

Badanie przeprowadzono z udziałem uczestników płci męskiej, którym podano napój zawierający ekstrakt z zielonej herbaty, nim rozwiązali test pamięci. Badacze mogli wtedy przeanalizować, jak to  wpłynęło na czynność mózgu, używając MRI (magnetic resonance imaging- obrazu rezonansu magnetycznego) i odkryto, że nerwowe połączenia pomiędzy ciemieniową a czołową kora mózgową  zwiększyły swoje możliwości połączeń. To doprowadziło do polepszonych osiągnięć w ćwiczeniach-  uczestnicy, którzy wypili zieloną herbatę osiągnęli lepsze wyniki w teście.

„Nasze odkrycia sugerują, że picie zielonej herbaty prawdopodobnie zwiększa plastyczność synaps mózgu”, uważa profesor Stefan Borgwardt, członek zespołu badawczego. To oznacza, że wyciąg z zielonej herbaty jest naturalnym lekarstwem na zaburzenia poznawcze, takie jak demencja.

Inne zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Poprzednie badania zielonej herbaty, opublikowane w Journal of Agricutlural and Food Chemistry podały, że katechina (przeciwutleniacz) w zielonej herbacie, może zapobiegać chorobom oczu, albowiem jest w stanie dotrzeć do tkanki ocznej oferując jej swoje korzystne substancje. Wcześniej nie wiadomo było czy te substancje rzeczywiście mogą chronić oczy przed schorzeniami.

Innym korzystnym wpływem zielonej herbaty jest zapobieganie przed rakiem. Badanie z 2010 przeprowadzone przez Uniwersytet Medyczny Chung han na Tajwanie, dowiodło że, osoby niepalące, które piją zieloną herbatę przynajmniej raz dziennie, są 5 razy mniej narażeni na raka płuc. Hipoteza ta wynika z faktu ochronnych mocy  polifenolu znajdującego się w tym gatunku herbaty.

Zielona herbata jest niesamowita. Od zapobiegania raka do polepszenia pamięci, wszyscy mogą korzystać z jej dobrodziejstwa, pijąc ten wspaniały napój.

Autor: Jarosław Koperski

Komentarze do: Zielona herbata poprawia pamięć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz