Szukaj

Zegar biologiczny może wspomóc leczenie otyłości

Naukowcy z Univesrity of Manchester odkryli, że zegar biologiczny odrywa ważną rolę w procesie przetwarzania tłuszczu. Ich odkrycia pomagają również rozwijać nowe sposoby leczenia otyłości i śmiertelnych chorób związanych z nadwagą.

Naukowcy pod kierunkiem profesora Davida Raya, zbadali rolę zegara biologicznego poprzez pobranie tkanki tłuszczowej u myszy i poprzez pobranie próbek krwi od pacjentów poddanych procesowi odchudzania. Próbki tłuszczu i krwi umożliwiły poznanie naukowcom ich biochemii. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Diabetes.

Zespół odkrył, że gen REVERB wpływa na otyłość poprzez regulację hormonu, który pochodzi z tłuszczu. Naukowcy pozbawili myszy REVERB oczekując, że nie pojawi się przy tym stan zapalny. Myszy, które pozbawione zostały tego genu, odkładały większe ilości tłuszczu, co wskazuje, że regulacja tego genu pozwoli wpływać na proces spalania tłuszczu przez wykorzystanie go jako  tłuszczu dobrego.

Dr David Bechtolt był jednym z głównym autorów badania. – Nasza paraca pokazuje, że możliwe jest przełączenie niezdrowego tłuszczu do zdrowej postaci przez wykorzystanie jednego z elementów, który odkryliśmy. Mamy nadzieję, że będzie to skuteczne dla osób bardziej otyłych, które narażone mogą być na choroby serca czy cukrzycę typu 2 - powiedział.

W przypadku pobranych próbek od osób z nadwagą - zarówno przed jak i po zabiegu odchudzania, okazało się, że poziom hormonu adiponektyny wzrósł. To z kolei powoduje lepszą regulację dobrego tłuszczu w organizmie. U osób po odchudzaniu spadło również ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Badania wykazują, że osoby chorobliwie otyłe, które przeszły proces odchudzania, nieco „cofnęły” swój zegar biologiczny, co w praktyce oznacza większy poziom hormonu apidonektyny. To pomaga zrozumieć, dlaczego wyniki chirurgii plastycznej przynoszą tak szybką poprawę zdrowia u osób otyłych.

Naukowcy uważają, że ich badania będą mogły otworzyć drogę dla nowych metod leczenia otyłości bez użycia skalpela. Dzięki interwencjom powstaną możliwości tworzenia nowych leków, które mogą pomóc zatrzymać rozwój otyłości.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Zegar biologiczny może wspomóc leczenie otyłości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz